Dárců krve na Klatovsku ubývá. Deníku to potvrdily lékařka Jana Zítková z hematologicko – transfuzního oddělení Klatovské nemocnice i ředitelka Oblastního spolku Českého červeného kříže (ČČK) Eva Janečková.

„Mladých dárců v poslední době sice přibývá, neboť chodí prvodárci, ale celkově se dá říci, že počet dárců krve klesá. Důvodem jsou například problémy, jež mají tito lidé u zaměstnavatelů, kteří je nechtějí uvolňovat,“ řekla Zítková. Podle ní se tak občas ocitne nemocnice v situaci, kdy jí chybí krev určité skupiny. „Máme skvělé dárce, kteří jsou v takovém případě ochotni přijet na zavolání. Pokud už nejsou lidé, tak musíme krev nakoupit,“ dodala lékařka.

Klesajícího počtu dárců si je vědom i klatovský ČČK. „Děláme proto přednášky na školách, tiskneme letáky a podobně,“ uvedla Janečková. Podle dvou dlouholetých dárců, které jsme včera zastihli přímo v křesle na transfuzním oddělení, má ale právě ČČK zásluhu na klesajícím zájmu o dárcovství. „Já chodím k odběrům od roku 1974, kdy jsme šli dát krev hromadně v autoškole. Pak jsem soutěžil s jedním kamarádem a ani po Zlaté plaketě jsem nepřestal. Vše dělám bezplatně a proto mě mrzí, že se k nám Červený kříž nechová hezky. Když byli na podzim vyhodnocováni dárci, tak mě ani nepozvali, přestože mě mohli ocenit za 210 a 220 odběrů,“ posteskl si Jiří Čiháček z Klatov, kterého jsme zastihli během 225. odběru. „Mě také mrzí, že ve společnosti není dárcovství krve doceněno tak, jak by mělo.

Mně rozhodně nejde o peníze či o ceny, ale kdyby někdo naši činnost ocenil, tak by to třeba k dárcovství přivedlo i další lidi,“ řekl Deníku Václav Pikeš ze Sušice, který včera završil počet odběrů na rovných dvě stě. ČČK se ale brání, že jeho povinností je ocenit jen čerstvé majitele plaket Dr. Janského za 10, 20 a 40 odběrů. „U všech ostatních je to jen naše dobrá vůle, protože to musíme uhradit ze svých peněz. Navíc nám transfuzní oddělení hlásí jen počty odběrů krve a oba tito pánové dávají především plazmu, aby dosáhli vysokého počtu odběrů,“ uvedla Janečková. I tak se ale najdou noví dárci. Jedním z nich je i Pikešův syn Martin, který včera dal krev podruhé. „Táta mě nenutil, chtěl jsem sám prostě najít způsob, jak pomoci společnosti,“ tvrdí mladík.