Stovka obyvatel Akátové ulice v Klatovech se včera ocitla bez vody. Ten, kdo si v ranních hodinách neudělal zásoby, musel využít přistavené cisterny. Důvodem byla porucha na vodovodním řadu, která není podle vyjádření Václava Špičáka z akciové společnosti Šumavské vodovody a kanalizace (ŠVAK) v Klatovech zejména v zimních měsících ničím neobvyklým.

„Téměř pokaždé, když se venku prudce střídají teploty, máme nahlášeny poruchy. Dnes to je v Akátové ulici a také pod Hůrkou,“ potvrdil včera Deníku Špičák. Pracovníci firmy ŠVAK se hned v dopoledních hodinách pustili do oprav. „Upřednostnili jsme Akátovou ulici, kde se zhruba dvacet adres ocitlo bez vody. Obyvatele, které jsme zastihli dopoledne doma, jsme upozornili, aby si udělali zásoby vody, protože dojde k odstávce,“ uvedl Špičák.

Ne všechny domácnosti ale byly na nečekaný výpadek vody připravené. „Vůbec nikdo mi nic neřekl. Doma mám dvouměsíční miminko a bez vody si to neumím představit. Jen těžko potáhnu odněkud kbelík s vodou a druhou rukou budu tlačit kočár,“ zlobila se mladá maminka Ivana Vítovcová.

Josef Blahník, který rovněž bydlí v Akátové ulici, si na rozdíl od Ivany Vítovcové vodu napustil, kam se dalo. „Zvonili u nás doma pracovníci ŠVAKu a řekli, že od 11 hodin nepoteče voda, ať si uděláme zásoby,“ potvrdil Deníku Blahník. To, že zde voda neteče kvůli poruše, není prý podle jeho slov nic výjimečného. „To se tady stává poměrně dost často, klidně i čtyřikrát během zimy. Naposledy to bylo, tuším, před čtrnácti dny,“ řekl muž.

S následky mrazů se potýkají i provozovatelé vodovodní a kanalizační sítě v Horažďovicích. „Například během vánočních svátků jsme měli nahlášeno řádově desítky zamrzlých vodoměrů,“ uvedla mluvčí společnosti provozující vodovod v Horažďovicích 1. JVS, a.s., Jitka Kramářová. „Když vodoměr zamrzne, dojde k prasknutí vrchního víčka, v horším případě ale k vytopení prostor, kde je vodoměr umístěn. Majitel pak platí nejen za výměnu vodoměru, ale i za uniklou vodu,“ dodala Kramářová.