„Každý pátek a sobotu dáme tři čtyři piva, k tomu nějaké cigárko a zapaříme. Alkohol chodí kupovat ten, kdo z nás vypadá nejstarší.“ Tak popsala Deníku trávení svého volného času anonymně parta čtyř osmáků z Klatov.

S tím, že by až do své plnoletosti neměli požívat alkoholické nápoje, si hlavu nelámou. „Chyba je v zákoně. Ten totiž trestá toho, kdo alkoholické nápoje mladistvým podává, nikoliv toho, kdo je konzumuje,“ domnívá se velitel Městské policie v Sušici Libor Potužník. Na kontroly do barů a restaurací ve městě pod Svatoborem se strážníci vydávají zhruba třikrát do týdne. „Odpoledne po škole se zde mládež schází. Většinou jde o 16ti až 17leté, co popíjejí pivo,“ popisuje zkušenosti Potužník.

Praxe ukazuje, že alkoholu a drogám holdují už i děti na základních školách. Například rodiče žáků z Masarykovy základní školy v Klatovech obdrželi oznámení, ve kterém měli podpisem potvrdit svůj souhlas s namátkovou kontrolou na požití návykových látek a alkoholu během vyučování. „Dceři, která chodí do šesté třídy, jsem to podepsala. Myslím, že to je dobrý nápad. S ostatními rodiči jsme se shodli na tom, že případů, kdy děti požívají alkohol, nebo i drogy, je hodně,“ řekla Deníku Jarmila Pytlová z Klatov, která své čtyři děti prý raději vede ke sportu, než aby měly čas na podobné ´neřesti´.

Také na Základní škole v Čapkově ulici v Klatovech už museli řešit několik případů, kdy žák vykazoval známky požití alkoholu či omamných látek. „V podobných případech okamžitě voláme do školy rodiče a řešíme to s nimi,“ uvedl ředitel školy Vlasta Skřivan. Dodal, že jde o přestupky proti školnímu řádu v souvislosti s alkoholem nebo drogami. „Kouření žáků a jejich trestání jsme už vzdali. Většinou totiž šlo o děti, jejichž rodiče nad nějakým potrestáním jen mávli rukou,“ posteskl si ředitel školy.

Nárůst počtu mladistvých na Klatovsku, kteří konzumují alkohol, potvrzuje i okresní policejní mluvčí Dana Ladmanová. Policisté se ve spolupráci s městskými strážníky a pracovníky živnostenského odboru pravidelně vydávají na kontroly barů a restaurací, a to hlavně v nočních hodinách. Vloni takto absolvovali 34 kontrol. „Vzpomínám, že u jedné z dívek jsme naměřili 1,58 promile. Bylo jí pouhých patnáct a půl roku,“ uvedla Ladmanová.
klatovsky.denik.cz