Vyhlédnout si náhodnou oběť, násilím ji přinutit k podepsání úvěrové smlouvy a pak prodat zboží, které jí patřilo. Tak si měli podle obžaloby vylepšovat živobytí Patrik K. (23) a Martin T. (20) z Klatovska. Oba mladí Romové ale vydírání popírají.

„Náhodně si vybírali osoby, které pod pohrůžkou násilí donutili k nastoupení do Renaultu Espace. Poté je vždy dovezli k prodejně elektro v klatovském Kauflandu, kde je přiměli podepsat úvěrovou smlouvu na nákup elektroniky, přičemž místo nich uvedli nepravdivé údaje o výši jejich příjmu,“ řekla v obžalobě u hlavního líčení u klatovského soudu státní zástupkyně Zlatuše Ondráková. Dodala, že se tohoto skutku měli Patrik K. a Martin T. dopustit během první poloviny loňského roku celkem ve čtyřech případech. Úvěr se vždy pohyboval kolem dvaceti tisíc korun a byl na počítač či notebook. Oba mladíky proto viní z vydírání a úvěrového podvodu, za což jim hrozí až tříletý nepodmíněný trest.

„Všichni ti lidé jeli s námi dobrovolně, my jsme je k ničemu nenutili. Nabídli jsme jim, jestli si chtějí vydělat peníze, a když souhlasili, tak jsme jim navrhli tu úvěrovou smlouvu a následné odkoupení jejich elektroniky,“ tvrdil u soudu Patrik K., který byl v minulosti už dvakrát podmíněně odsouzen, jako mladistvý dokonce za loupež. „My jsme věděli, že ten počítač má cenu přes dvacet tisíc korun. Ti lidé nám ale sami nabídli, že nám ho prodají mnohem levněji, tak za čtyři až šest tisíc korun. Potřebovali totiž nutně peníze. My jsme pak počítač prodali za vyšší cenu dál a peníze si rozdělili. To, jak budou oni splácet úvěr, jsme neřešili,“ doplnil Martin T.

„Seděl jsem tehdy na lavičce doma v Červeném Poříčí. Oni u mě zastavili a řekli, že jsem vyhrál v nějaké soutěži. Pro cenu jsem měl jet do Klatov. Odvezli mě tam a poslali do prodejny, kde to se mnou sepsal prodavač. Počítač si oni vzali a dali mi dvě stě korun. Pak mě odvezli na autobusové nádraží,“ uvedl jeden z poškozených Milan H. a dodal, že musel s nimi jet, neboť mu prý vyhrožovali, že na něho někoho pošlou. Zmatený důchodce poté přiznal, že ani netušil, že podepisuje úvěrovou smlouvu. Jasno do věci nevnesl ani prodavač Josef J., který popřel tvrzení obou obžalovaných, že k němu vozili zájemce o úvěr proto, že od nich nevyžadoval doklady. „Vždy jsem chtěl dva doklady, to je podmínka,“ tvrdil prodavač, který ale připustil, že se v minulosti stalo, že s někým sepsal úvěrovou smlouvu a zboží si přitom odnesli oba obžalovaní.

Aby mohl samosoudce Jaromír Veselý složitý oříšek rozlousknout, odložil hlavní líčení na konec ledna, kdy budou vypovídat další tři poškození muži.