Už třetím rokem přespává pan Láďa z Klatov všude, kde se dá. Opustila ho žena, zanechala mu dluhy a z jejich společného bytu se vystěhoval. Jeho věrnými kamarády se stali další bezdomovci a každodenní dávka alkoholu.

„Nevadí mi, že nemám kde bydlet a kde spát. V létě jsem pořád venku, ale horší je zima. Ještě, že mám dobrého kamaráda, který mě nechá přespat v noclehárně,“ chlubí se pan Láďa zatímco popíjí v bufetu na vlakovém nádraží v Klatovech něco ostřejšího.
Dobrým kamarádem má na mysli pracovníka noclehárny, která v Klatovech funguje od roku 2004. Jenže strávit noc na jednom z tamních zhruba patnácti lůžek má svá přísná pravidla. Zájemce o přespání nesmí být opilý, stejně tak si nesmí dovnitř žádný alkohol přinést. Navíc se musí dostavit nejpozději do 21. hodiny, a protože se jedná o noclehárnu čistě mužskou, je zde zakázán dámský doprovod. „To mi vadí nejvíc, člověk si nemůže přinést ani malý pivo a dámskou návštěvu,“ zlobí se pan Láďa.

Podle klatovské místostarostky Věry Tomaierové není noclehárna ze strany bezdomovců příliš využívána, a to hlavně z výše uvedených nařízení. Jenže na druhou stranu nemusí člověk bez přístřeší řešit, kde stráví mrazivou noc, a za částku 65 korun, kterou zaplatí u vchodu, má i určitý luxus. „K dispozici je zde ložní prádlo, věci na hygienu, plně vybavená kuchyňka, takže si může uvařit,“ vypočítává možnosti Tomaierová.

Na bezdomovce panují rozdílné názory. Část veřejnosti jich lituje, tvrdí, že do podobné situace se může dostat každý. Jejich odpůrci ale poukazují na to, že lidé pospávající na trávnících, ale i například ve vestibulu klatovského nádraží jsou ostudou města.
Některé případy řeší i městská policie ve městech. „Takové osoby řešíme společně se sociálními pracovníky sušické radnice, nebo s oblastní charitou ve Volšovech. Pokud dodržují lidé bez přístřeší tamní pravidla, mají šanci, aby byli charitními pracovníky přijati,“ vysvětluje velitel Městské policie v Sušici Libor Potužník s tím, že mnohem více starostí než s bezdomovci mají strážníci s různými osobami holdující drogám a alkoholu.