„Tady policie, ukradl jste auto. Vraťte ho.“ „Dobře, přivezu ho.“ Tenhle telefonický rozhovor není z filmu, ale zhruba v tomto znění se skutečně odehrál v pondělí v Pošumaví, kde policisté pomocí mobilu přiměli zloděje, aby vrátil vůz, který předtím ukradl u Prášil. Poberta dokonce vůz přivezl s plnou nádrží a vyluxovaný.
Vše začalo v pondělí ráno na soukromém pozemku u rodinného domu na Slučím tahu u Prášil, kde se zhruba 30letý muž zeptal místní ženy na cestu do Vimperka. Poté naskočil do jejího odemčeného a nastartovaného osobního automobilu Škoda Octavia a odjel. Žena okamžitě zatelefonovala manželovi, který u Nové Hůrky postavil své vozidlo napříč vozovky, ale pachatel ho objel a ujížděl dál. „Majitelé ohlásili krádež automobilu na policii, která učinila další opatření. V Dlouhé Vsi byl za několik minut hlídkou policie kontrolován VW Polo. Dalším šetřením policisté zjistili, že po vozidle bylo vyhlášeno pátrání, protože bylo v neděli ráno odcizeno v okrese Příbram. Při kontrole se uvnitř nacházel 22letý řidič z Příbrami a 24letý spolujezdec z Dobříše,“ uvedla klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová a dodala: „Muži byli převezeni na oddělení policie v Sušici a doznali, že automobil VW Polo odcizili v Dobříši, když majitel šel nakoupit a jeho žena opustila vozidlo, ale zanechali klíčky ve spínací skříňce. Tohoto okamžiku pachatelé využili a odcizili uvedený automobil, se kterým si vyjeli, spolu s dalším 30letým mužem z obce u Příbrami, zalyžovat na Šumavu.“
Na Nové Hůrce u Prášil oba mladíky v pondělí ráno jejich kumpán opustil, a tak měli policisté podezření, že právě on má na svědomí krádež octavie, což se později potvrdilo. „Po zjištění čísla 30letému muži policisté zatelefonovali a vysvětlili mu situaci. On přislíbil vrácení vozidla,“ uvedla Ladmanová. Poberta slib splnil, večer přivezl z Příbrami Škodu Octavia na obvodní oddělení policie v Sušici. Ve voze byla doplněna palivová nádrž, bylo umyté a mělo vysátý interiér. Přesto muž převzal osobně obvinění z trestného činu neoprávněného užívání cizí věci.