Platíme doma, tak proč ještě na chalupě. S tím se často ohánějí chataři, kteří platí za svoz odpadu v místě trvalého bydliště.
„Lidé tvrdí, že odpad, který se jim na chatě nahromadí přes víkend, zlikvidují až doma. Nakonec ale skončí v městském kontejneru,“ uvedl starosta Železné Rudy Michal Šnebergr. „Technicky tohle město zvládá, ale lidem, kteří tady bydlí, se to samozřejmě nelíbí,“ dodal.

„Kdybych se takhle k placení postavil já, už by mi město hrozilo upomínkami a pak třeba i exekucí,“ zlobí se tamní obyvatel Martin Kalista.

Zda se situace nezhorší ještě s plánovaným zrušením kontrol na hraničních přechodech, si zatím nikdo netroufá říci. V minulosti mělo totiž město problém s odpadem z Německa, který bavorští obyvatelé přiváželi v pytlích. Tehdejším zastupitelům nakonec došla trpělivost, počíhali si na ´falešné popeláře´ s kamerou a záznam pak předali bavorské televizi. „Tenkrát dovážení odpadu téměř zmizelo, i když policisté na hranicích občas někoho vyhmátli,“ řekl tehdejší starosta Jiří Vonásek.

Naopak o zlepšené platební morálce nyní hovoří v Kolinci, kde zabraly až výhružné upomínky s tím, že obec může dostat z lidí poplatky jinou, méně galantní cestou. „Šlo především o chalupáře, kteří zapomínali poplatky odvádět, nebo je to zkrátka nezajímalo. Vymáhání právní cestou nakonec přimělo tyto jedince zaplatit,“ řekl kolinecký starosta Pavel Princ. „Někteří to dokonce vzali natolik vážně, že chtěli zaplatit i na příští rok,“ dodal.
„Tu a tam se najde černá ovce, ale u nás jde spíš o místní lidi. Ne o chataře,“ podotkl starosta Rejštejna Horst Hasenöhrl.