Svíčky na adventních věncích, vánočních svícnech či stromech mohou v případě neopatrnosti způsobit požár. Nebezpečné jsou i pro domácí zvířata.

„Plamen svíčky ještě ve vzdálenosti 8 – 10 centimetrů nad ním dosahuje teploty přes 200 stupňů Celsia, což je teplota, která bohatě stačí k zapálení hořlavých předmětů. A přiznejme si, že jich doma máme celou řadu. Zapálenou svíčku na adventním věnci nebo na poličce u stojánku s fotografií nesmíme v žádném případě nechat bez dozoru. A už vůbec nemůžeme odejít z bytu,“ varuje krajský mluvčí hasičů František Vaško. Zapálenou svíčku je nutné vždy umístit na stabilní nehořlavou podložku v dostatečné vzdálenosti od hořlavých předmětů. Neměla by být u okna v průvanu a v blízkosti záclon, sedaček či jiných textilií. Nebezpečné je také nechat svíčku bez nehořlavé podložky na nábytku a nebo poličce. Obdobná opatření je třeba dodržet i u vonné aromalampy. Nutno je také dávat pozor na děti, aby si bez dozoru nezapalovaly prskavku či svíčku.

„Pokud jde o adventní věnce, musí být svíčka vždy umístěna v nehořlavé misce tak, aby nebyla v přímém kontaktu s jehličím nebo, zpravidla hořlavým, základem věnce a zajišťovala zachycení horkého vosku. Není-li tomu tak, pak svíčky na adventním věnci v žádném případě nezapalujte. Jde totiž pouze o dekoraci,“ uvádí Vaško a dodává: „V minulosti se takovéto věnce prodávaly a lze se s nimi setkat i dnes. I zde platí nenechat zapálenou svíčku na adventním věnci bez dozoru.“

Plamen svíčky na adventním věnci či na vánočním stromku může znamenat určité riziko i pro domácí zvířata. V lepším případě si zvědavý zakrslý králíček spálí „vousky“ či kočka ty své, říká se jim hmatové vibrisy,“ upozorňuje mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. V horším případě může podle něj rozdováděné nebo vylekané zvíře, většinou kočka nebo pes, porazit špatně upevněný vánoční stromek. „Proto je vhodné při svatvečeru pamatovat i na pejska či kočičku, vyvarovat se přílišného hluku a efektů jako jsou například prskavky, a to nemluvě o tom, že žhavý oharek jim může odlétnout do kožichu,“ dodává Duben.

Kromě svíček jsou velmi nebezpečné také prskavky. „Chceme-li si na stromečku zapálit prskavku, měla by být pod ním vždy nehořlavá podložka. Jiskra z prskavky, která dopadne na koberec, může totiž způsobit požár. Hasiči upozorňují veřejnost také na nebezpečnost házení zapálených prskavek z okna a jejich vhazování do míst, kde jsou lidé, neboť může zapálit jejich oděv,“ varuje Vaško.

Bez rizika není ale ani použití elektrických svíček. Také elektrický zkrat může způsobit požár stromku. Proto klatovští hasiči doporučují, aby si občané kupovali svíčky s českým návodem a patřičnými certifikáty.