Až osmdesát tisíc jsou ochotni lidé investovat do oslav silvestra. Potvrdilo to několik pracovníků cestovních kanceláří.

„Pokud jsou české hory obsazené, je velkým hitem cestování na Kubu, do Thajska a dalších vzdálených zemí,“ řekla nám vedoucí cestovní kanceláře Miroslava Foltýnová. „Cesta však vyjde na desítky tisíc, podle toho, kolik dnů chtějí lidé v exotické zemi strávit,“ dodala. Naopak evropské země už nejsou na silvestra takovým hitem jako dřív. „Lidé jezdili hodně do Paříže, Říma nebo do rakouských Alp. Ty jsou ale v kurzu většinou po Novém roce,“ podotkla Jiřina Kurcová z cestovní kanceláře Campana tour v Klatovech. „Zájem bývá hodně o Egypt, který není tak nákladný jako jiné exotické země.

Silvestrovský pobyt v Egyptě vyjde včetně silvestrovské večeře na zhruba patnáct tisíc korun,“ doplnila Kurcová. Se silvestry na moři se nyní roztrhl pytel také na internetu. Jednotlivé společnosti se předhání v nabídkách cenově dostupných zájezdů, které mnohdy uvádí jako ´více než last minute´. Silvestr strávený na lodi MSC Lirica v Karibiku na trase Fort Lauderdale - Key West - Kajmanské ostrovy - Mexiko - Bahamy - Fort Lauderdale tak vyjde na necelých šestnáct tisíc korun na osobu. Silvestr v Karibiku na lodi Carnival Destinity stojí o zhruba deset tisíc korun více.

Podle železnorudských hoteliérů bývají silvestrovské oslavy na horách z velké části obsazeny už v létě a shánět pobyt na poslední chvíli je spíš nadlidský úkol. „V Belvederu a Grádlu už máme pouze po dvou volných pokojích. Samozřejmě mohou lidé strávit u nás oslavu a posedět u muziky, ale to už není s ubytováním,“ vysvětlil železnorudský hoteliér František Strnad.

Konec roku v tropech si však někteří nedokážou představit. „Silvestr a čtyřicet stupňů ve stínu? Možná jednou s manželkou, ale asi by mi chyběla ta tradiční česká atmosféra a sníh,“ přiznává Martin Stránský.