Po šesti letech ve funkci náčelníka Horské služby Šumava odchází František Stupka (na snímku) do důchodu. Zeptali jsme se ho proto, jak vzpomíná na léta strávená u Horské služby a jak hodlá nyní naložit s volným časem.

Funguje Horská služba jako třeba armáda, odkud lidé odchází do penze dříve?
Ne. Odtud se odchází jako z běžného zaměstnání a na svůj odchod od záchranářů už mám věk. Je mi dvaašedesát. Ale děkuji, že jste mi důchodový věk nehádal.

Jak dlouho jste byl u Horské služby? Pracoval jste jen na Šumavě nebo i v jiných oblastech?
Funkci záchranáře jsem dělal pětatřicet let a sedm měsíců. Začínal jsem jako dobrovolník a pak jsem se stal běžným zaměstnancem. O něco později jsem vykonával funkci náčelníka, pak jsem se vrátil opět mezi řadové záchranáře a posledních šest let jsem dělal znovu šéfa Horské služby. Celých pětatřicet let jsem pracoval jen tady na Šumavě.

Spousta lidí začne při odchodu do penze vzpomínat na léta strávená v práci. Jak jste na tom vy?
Já jsem vzpomínky ještě nezačal rekapitulovat a ani se mi do toho moc nechce. Každý rok u Horské služby byl něčím výjimečným, zažil jsem spoustu akcí i cvičení u nás a v zahraničí. Samozřejmě byly i horší časy, stejně jako v každém jiném zaměstnání. Ale na nostalgické vzpomínání zatím není ještě ten pravý čas. Do konce roku budu stejně ještě v práci.

Už je rozhodnuto o vašem následníkovi?
Ano. Vedení Horské služby po mě převzal záchranář Michal Janďura.


Jak budete nyní trávit volný čas?
To ještě nevím, ale o téhle zimě už mám rozhodnuto. Jako šéf Horské služby jsem měl hodně kancelářské práce a o to méně jsem byl v terénu. To si chci teď vynahradit. Jako turista se chystám na Javor, zalyžuji si i v Německu – zkrátka si tuto sezonu užiju. Teprve pak budu přemýšlet o tom, jak budu trávit další volné chvíle.