Chystala se zde totiž unikátní akce, která nemá v české republice obdoby. Jejím cílem bylo vyzdvihnout, naložit a převézt po běžných komunikacích stavbu roubeného špýcharu, který podle památkářů pamatuje i napoleonské války.

Špýchar se nacházel na pozemku u stavení č.p. 5 v Petrovicích. Byl však již ve velmi havarijním stavu, a tak ho majitelé nabídli Občanskému sdružení Hrad ve Velharticích pro jimi budovaný skanzen.

„Stavba byla přepravována v celku, což je způsob, jak se zachovat maximálně šetrně k autentickým konstrukcím i hliněným omítkám. Po přesunu z pozemku byl špýchar naložen na nízký podvalník a přepraven po silnici přes Klatovy do Velhartic.
„Mít tohleto na svém pozemku, nezbavoval bych se toho. K historii mám kladný vztah. Chápu ale, že objekt je v havarijním stavu a že bude zachráněn. Přesto mi je moc líto, že se zbavujeme objektů, které pamatují dějiny,“ řekl místní občan Josef Pavel.
„Samotný transport financuje naše občanské sdružení, Hrad, které k tomuto objektu přišlo na jaře letošního roku. Cena se pohybuje kolem čtvrt milionu a je to to částka za naložení a převoz.

Na samotnou opravu přispělo ministerstvo kultury ČR. S rekonstrukcí začneme okamžitě. Stavbu musíme dostat pod krov. Střechu jsme totiž museli rozebrat kvůli převozu. Opraven by měl být do léta příštího roku,“ informoval kastelán hradu Velhartice Petr Mejstřík.
Po jedenácté hodině dopoledne se historický špýchar rozloučil s obcí, kde stál dvě stě let, a vypravil se po trase dlouhé zhruba 35 km do svého nového domova, kam dorazil kolem 16. hodiny. Nejproblémovějším úsekem byl podle organizátorů průjezd Klatovami, který zkomplikovala dopravní nehoda v centru.