Cukroví se peče. Očekávaný úprk hospodyněk od domácího pečení vánočního cukroví k jeho nákupu v obchodech se nekoná. Většina žen tradici dodržuje i letos, po výrazném zdražení všech potřebných surovin.

„Je to katastrofa. Řekl bych, že letos prodáváme tak o 50 % vánočního cukroví méně než v loňském roce, a to se snažíme vyrábět z kvalitních surovin, abychom zákazníkům dodali dobré zboží,“ říká majitel Cukrárny ČOKO v Sušici Čeněk Blahovec. „Nedokáži si to vysvětlit, snažíme se držet ceny i po říjnovém zdražení na těch původních, a tak jeden kilogram cukroví u nás vyjde na 230 korun. Začínáme péct až po Mikuláši, aby se zákazníkům dostalo čerstvé zboží. Lidé ale nakupují ve velkém v marketech, kterým se nedá konkurovat. Živnostník se stane brzy hledaným druhem,“ zlobí se Blahovec.
Podle obchodníků je ale prodej kupovaného cukroví minimální i v obchodních řetězcích. Jde většinou o dovážené výrobky.
Jeden kilogram cukroví v cukrárně a kavárně „Mléčná“ v Klatovech pořídíte ze 295 korun, v obchodě Pekáren a cukráren Klatovy v Pražské ulici pak za 115 korun.

„Nemyslím si, že mi letos vyjde vánoční cukroví dráž než jindy. Vejce máme vlastní, ořechy také, tuky jsem si nakoupila v hypermarketech v akci. Nejdráž z celého mého pečení přijde asi plyn,“ popisuje Hana Matějovská z Klatov.
„Máslo sice přijde na čtyřicet korun, ale třeba Hera je v obchodech i za 12 korun a některé levnější tuky, které k pečení cukroví stačí, jsem letos pořídila i za 5,90 Kč,“ říká Lenka Petrovská z Měčínska, která sleduje nabídky velkých nákupních středisek.
„Teď mám zhruba jedenáct druhů pečeného cukroví a ještě chystám několik nepečených. Můj muž a dcera mají cukroví velice rádi, a tak peču i v několika dávkách,“ svěřuje se Petrovská.

Tmavé a světlé pracny, slepované linecké, vanilkové rohlíčky, banánky, kokosové kuličky, košíčky a další cukroví tedy na svátečním stole chybět nebude.

„Nemám čas objíždět nákupní střediska a hledat kde mají co levnějšího. Ani se to nevyplatí, protože to, co ušetříte, tak projedete. Přesto dělám zhruba dvacet až dvacet pět druhů cukroví. Letos bych řekla, že jsem dala tak o tisíc korun více za suroviny než jindy. Mě to ale baví. K Vánocům to prostě patří,“ říká Milena Sirná z Klatov.