Za dopravní nehodu, při níž vloni vzáří u rakouského Schremsu zemřeli čtyři lidé a desítky dalších byly zraněny, řidič Marek Kůs z Hradešic na Klatovsku do vězení nepůjde. Klatovský soudce Marek Poláček mu uložil jen podmíněný trest. To se nelíbí cestujícím zautobusu.

Kůs vloni 17. září vezl zozdravného pobytu vChorvatsku klienty ústavu sociální péče ve Stodu. Podle jeho slov mu přes cestu přeběhla srna a když se jí chtěl vyhnout, dostal svozidlem Bowa Magic smyk. Autobus se zřítil zosmimetrového srázu, výsledkem byli čtyři mrtví, dvanáct těžce a třiatřicet lehce zraněných. Případem se celý rok zabývali rakouští a čeští policisté, kteří nakonec došli kzávěru, že řidič neporušil důležitou povinnost, za což by mu hrozilo až deset let vězení, ale že bude obviněn jen zobecného ohrožení. „Za to může být soudem potrestán maximálně tříletým vězením,“ řekla Deníku klatovská okresní státní zástupkyně Jiřina Vítovcová, jejíž kolegové podali obžalobu ke klatovskému soudu ve druhé polovině listopadu. Líčení se však nekonalo, neboť soudce Poláček pouze uložil trestním příkazem Marku Kůsovi roční trest spodmíněným odkladem na dva a půl roku a zároveň mu na čtyři roky zakázal řídit.

Proč rozhodl jen trestním příkazem a nikoli ve hlavním líčení, nechtěl Poláček pro Deník komentovat sodkazem na to, že si ještě obě strany mohou podat odpor. „Zda ho podáme, ještě nevím, musíme ještě trestní příkaz přezkoumat,“ řekla včera Vítovcová. Stanovisko Marka Kůse se Deníku získat nepodařilo, neboť vpráci včera podle kolegů nebyl a smédii navíc nekomunikuje. Spokojeni ale nejsou ve stodském Domově pro osoby zdravotně postižené. „Já osobně bych ten rozsudek nerad komentoval, ale je pravda, že sním nejsou spokojeni lidé, kteří tehdy vtom autobusu seděli. Všem se zdá verdikt soudu nízký,“ řekl Deníku zástupce ředitele ústavu Radek Rosenberger, podle něhož navíc mají někteří klienti dodnes zdravotní následky. „Jeden muž je po nehodě stále upoután na invalidní vozík a už zněj asi nikdy nevstane, zdravotní problémy dodnes trápí i další,“ dodal Rosenberger.