Ordinace praktických lékařůna Klatovsku praskají doslova ve švech. Odborní lékaři přijímají v tuto chvíli objednávky už na konec ledna 2008. To všechno kvůli reformě zdravotnictví, která od ledna příštího roku nařizuje mimo jiné poplatky za ošetření pacientů v ordinacích, ale i třeba za vypsání receptu a každý lék. Lidé se změn obávají, lékaři zatím sami netuší, jak to bude všechno vůbec fungovat.

„Je to tak. Skutečně máme plné čekárny pacientů. Jde ale především o starší občany, kteří chtějí předepsat léky do zásoby. Slibované poplatky totiž začínají naše seniory strašit. Pokud to jde, snažím se jejich přání vyhovět, většinou se ale snažím podávání léků regulovat. Mnozí senioři totiž berou zbytečně moc léků a někteří si to prostě nenechají vymluvit. Myslím si ale, že situace nebude tak tragická jak si dnes všichni myslí,“ říká praktický lékař v Hartmanicích Ladislav Jon. Podle některých lékařů v regionu přijdou naše seniory léky a jejich ošetření u lékaře tak na dvě stě korun za čtvrt roku.
„Před Vánoci a s koncem roku bývá v ordinacích každoročně více pacientů. Zaznamenala jsem ale oproti jiným létům určitý nárůst, na čemž samozřejmě mohou mít vliv i chystané změny. V současné době objednávám pacienty už na konec ledna příštího roku, protože opravdu nestíhám,“ přiznává zubní lékařka v Sušici Hana Kloučková.

Podobné to je i v dalších ordinacích praktických i odborných lékařů.

„Návštěvu zubaře jsem skutečně nechala až na poslední chvíli, teď se divím, že mě naše paní doktorka nevzala a objednala až po Novém roce. Mohla jsem se rozhoupat dříve, teď mě bude štvát, že kvůli mé hlouposti budu za ošetření platit,“ říká Marcela Matušková z Klatov. Platit se nechce ani Evě Vovsové.

Více v Klatovském deníku 8. prosince