Podle pracovníka železnorudského infocentra Václava Šebelíka je to poměrně velké množství. „Většinu takových dopisů posílají děti nebo prarodiče, kteří na obálku se známkou zapomenou. Bohužel tyto zásadní nedostatky jsou každoroční tradicí,“ uvedl Šebelík. Město však nemá prostředky na to, aby každý rok sponzorovalo odesílání orazítkovaných přání zpět. „Zpátečních adres moc nechybí, i když se občas objeví dopis, který nemáme kam poslat. Pak jsou odesílatelé pochopitelně zklamaní, když od nás nic nedostanou,“ dodala pracovnice Kristina Lehečková.

Ze železnorudského infocentra odchází každý týden desítky dopisů, přání, pohlednic a dalších tiskovin opatřených razítkem Ježíškovy pošty (viz snímek). Oproti loňskému roku je ale zájem o orazítkovaná přání menší. „Podobné pošty vznikly na spoustě míst. Dříve byla jen u nás a na Božím Daru, teď už ji mají i v Berouně nebo v Třebíči,“ řekla pracovnice informačního centra Ivana Vilišová.

Železnorudská Ježíškova pošta dostává každý rok i přání ze zahraničí. Hodně dopisů chodí z Bavorské Rudy a dalších příhraničních měst. „Letos nás opravdu pobavilo přání jedné holčičky, která Ježíškovi napsala o svatý pokoj. Pak se ale rozepsala o klasických dárcích,“ pousmál se Šebelík. „Jinak si děti samozřejmě přejí hračky, elektroniku a další věci,“ dodal.

Na odeslání přání či pohlednice na adresu Ježíškovy pošty mají lidé už jen několik dní. Aby stačili pracovníci infocentra veškerou poštu vyřídit, měly by být dopisy do Železné Rudy odeslány nejpozději do 15. prosince.

I když starší děti na Ježíška dávno nevěří, jejich rodiče stále do Železné Rudy posílají alespoň vánoční blahopřání. „Mám už odrostlé děti, ale Ježíškovi do pohraničí píšeme pravidelně. Razítko jeho pošty je hezké třeba na cedulkách k vánočním dárkům,“ řekla Petra Mašková z Klatov.