“Stávka učitelů je zbytečná, podle mého názoru se nemají vůbec špatně a hlavně je to nefér vůči rodičům, kteří musí řešit, kam dají na jeden den svou ratolest, když školy mají zavřeno,“ zlobí se Marie Frančíková z Klatov. Její syn sice ještě do školy nechodí, ale podle slov mladé maminky by v podobném případě mohla mít problémy v zaměstnání. „Musíte si vzít dovolenou, pokud nemáte babičku, a na to se žádný zaměstnavatel netváří nadšeně,“ dodává žena.

Stávku jako řešení problémů hlavně finančního rázu neschvaluje ani další Klatovanka Jana Hejduková. „Na jednu stranu jsou to vysokoškoláci, měli by být tedy adekvátně placeni. Na druhou stranu mají prázdniny, řadu volných dnů, to například lékaři mají profesi náročnější,“ domnívá se Hejduková. Podle jejích slov ale stávka dopadne hlavně na rodiče, kteří neví, kam na jeden den s dítětem.

Jednodenní volno naopak přivítali školáci. „Nevím, proč učitelé stávkují. Důležité je, že máme den volna. Alespoň jsme jej využili na nacvičování půlnočního překvapení na náš maturitní ples,“ pochvaloval si včera student 4. ročníku Střední průmyslové školy v Klatovech Martin Bendl.

Podle ředitele Základní školy v Čapkově ulici v Klatovech Vlasty Skřivana žádné stížnosti ze strany rodičů kvůli stávce nezaznamenali. „Všechny jsme informovali s předstihem o tom, že škola bude v den stávky zavřená,“ uvedl Skřivan.

Naopak problém s jednou ze studentek řešili na klatovské Střední průmyslové škole. „Přebývá na internátě patřící integrované střední škole. Ale protože i tam stávkují, je domov mládeže uzavřen. Nakonec jsme se s rodiči domluvili, že dívka přespí u kamarádky,“ vysvětlil ředitel tamní školy Jiří Dio.