Většina důchodců na Klatovsku se chystaných změn ve zdravotnictví, které začnou platit od počátku nového roku, obávají.
„Už nyní platím měsíčně zhruba šest stovek za léky. Teď, pokud budu muset platit za každý recept a za návštěvu lékaře, nevím, kde na to budu brát. Celý život jsme si platili, myslela jsem tedy, že až budu v důchodu, že se stát o mě postará. Teď by byli nejraději, kdybychom umřeli,“ zlobí se Barbora Moulisová z Nýrska.

„Stává se, že lidé přicházejí a chtějí napsat léky do zásoby. Přiznám se, že jsem většině vyhověl, protože vím, jak potřebné pro většinu z nich jsou a že bude velký problém, aby na všechno řada seniorů měla,“ říká jeden z praktických lékařů v Klatovech, který však nechtěl být jmenován. Přiznal, že sám v tuto chvíli nedokáže říci, jak bude všechno příští rok fungovat.

„Musím přiznat, že v poslední době je skutečně větší zájem o léky, než tomu bylo v minulosti. Má na to dozajista vliv to, že od příštího roku zaplatíme nejen za návštěvu lékaře, ale i za recept a za každou položku na receptu. Lékaři předepisují většinou dávky léků na tři měsíce, což je takovým zvykem. Lidé, především ti starší, se snaží potřebnými léky předzásobit, takže jdou na dračku léky především pro chronické pacienty, to znamená třeba na tlak, srdce, cévy a podobně,“ říká Lidmila Eöllösová, vedoucí lékárny ve Švihově na Klatovsku.