Stoupající voda v řece Úhlavě vyděsila Petru Vlasákovou z Kalu u Klatov natolik, že si vzala v práci dovolenou. Hlídala řeku a pro jistotu si domluvila odvoz majetku, kdyby to bylo třeba.

„Před pěti lety se nám povodeň přehnala přes dům.Měli jsme v něm metr vody, škoda dosáhla téměř tři čtvrtě milionu korun. Od té doby mám strach, kdykoli řeka začne stoupat. Chodíme ji pravidelně pozorovat se sousedem,“ řekla Deníku v noci z pondělí na úterý Vlasáková. „Teď už se to zdá být dobré, ale kdo ví, co bude ve středu nebo ve čtvrtek, kdy má pršet,“ dodala obyvatelka vsi, která se při záplavách ocitá alespoň zčásti pod vodou pravidelně.
Veselo v pondělí nebylo ani obyvatelům Hrádku u Sušice, kam museli hned dvakrát po sobě sušičtí profesionální hasiči. „Nejprve natekla voda do sklepa jednoho z rodinných domů. Jeho majitelka nebyla sama schopna se s živlem vypořádat,“ uvedl mluvčí Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje František Vaško. „Totéž odpoledne čerpali hasiči vodu z dalšího hrádeckého domu. Ta zase natekla do kotelny a hrozilo, že se dostane až k roztopenému kotli,“ dodal.

Pod vodou skončily tradičně i louky v okolí Svrčovce, navíc řada tamních sklepů byla zatopena.
„Se spodní vodou máme problém už od povodní v roce 2002. Teď v pondělí nám opět zatopila sklep. Brodila jsem se tam po kotníky ve vodě a všude plavalo uhlí,“ řekla důchodkyně ze Svrčovce Libuše Marešová. „Hlavně aby teď nezačalo mrznout. Vodu ze sklepa pomalu odčerpáváme, ale zdi jsou pořád vlhké,“ dodala. „Místní už jsou na to zvyklí. Dokud maminka nedosáhne z okna domu na hladinu, je to prý dobré,“ řekl mladý Klatovan, který navštívil rodiče ve Svrčovci.

„Ve Švihově se voda rozlila na louky, ale naštěstí se nedostala nikomu do domu. Ani jsme nemuseli stavět hráze,“ podotkl místostarosta Švihova Jiří Unger.
V Sušici byl v pondělí vyhlášen nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Voda se sice vylila z břehů Otavy, do obytné části města se naštěstí nedostala. „Byli jsme připraveni na stavění hrází a další postup, ale nakonec to nebylo zapotřebí,“ konstatoval starosta Sušice Petr Mottl. „Během včerejšího dne začala hladina Otavy pomalu klesat,“ dodal sušický starosta.