David Chobot z Klatov odvede dnes ráno své dvě ratolesti normálně do školy. Ačkoliv se část pedagogického sboru ze Základní školy v Tolstého ulici v Klatovech přidala k dnešní stávce, dozor pro školáky z prvního stupně je zajištěn.

„Máme babičky, takže i kdyby škola byla zavřená úplně, problém s dětmi bychom měli doma vyřešený,“ říká mladý muž, který je s požadavky učitelů, s nimiž vstupují do stávky, obeznámen. „Peněz na pomůcky, vybavení škol a další vzdělávání by mělo být víc,“ připouští Chobot.
O tom, že dnešní stávku podpoří, se učitelé ze jmenované klatovské ZŠ rozhodli už minulý týden. Nezapojí se ale do ni všichni. „Jsem pravicového smýšlení a řešení problémů stávkou mi není vlastní,“ říká ředitel tamní školy Vítězslav Šklebený.

Učitelka Hana Bošková ale stávku schvaluje. „Všechny argumenty, které uvádíme, jsou aktuální,“ vysvětluje žena, která ve školství pracuje 18 let. „Za dobu, co učím, se samozřejmě hodně změnilo, ale pořád to balancuje někde mezi, lepší to všude není,“ přiznává kantorka.

Kromě navyšování úvazků pro učitele, chybějících peněz na pomůcky a další vzdělávání pedagogů poukazuje řada učitelů na nízké platy ve školství. Podle informací Deníku činí na Klatovsku hrubý měsíční příjem vysokoškolského absolventa, který nastoupí jako pedagog bez praxe, 15 500 korun, u pedagoga se zhruba dvacetiletou praxí ve školství 20 600 korun. „To není ani nedávno zveřejněný celorepublikový průměrný měsíční příjem,“ dodává Bošková.
Školské pracovníky podporuje v jejich dnešní stávce i Jarmila Hromádková z Klatov. „Jejich požadavky jsou oprávněné, ale pochybuji, že stávkou něco získají,“ domnívá se Klatovanka.

Na mnohých základních i středních školách Klatovska se sice ke stávce připojí, ale učit se zde bude jako v jiné dny. Stejná je situace v mateřských školách, ani jedna z mateřinek na okrese nezůstane dnes uzavřena.