S blížícími se vánočními svátky se zvyšují také na Klatovsku tržby obchodníků. Lidé nakupují dárky a pouštějí se v souvislosti s tím i do zadlužování.
„Letos se u nás nejčastěji prodávají mobilní telefony, digitální fotoaparáty, notebooky, DVD přehrávače a další elektronika. Většina zákazníků však chce zboží na splátky, hotově na prodejně platí dnes už jen málokdo. Jakmile cena zboží přesáhne dva a půl tisíce korun, je to první otázka kterou zákazníci u nás pokládají,“ říká Josef Kopřiva z Elektrocentra Perla v Sušici.

„Je to tak, zhruba třicet procent zákazníků kteří si u nás kupují zboží v těchto dnech, nakupuje na splátky. Nejčastěji je u nás zájem o domácí pekárny a LCD televizory a další elektroniku,“ prozrazují zaměstnanci prodejny Elektro Efekt v obchodním domě Kaufland v Klatovech.
„Lidé nakupují kde se dá. Zájem je o hračky, knihy a oblečení. Na své si přichází i prodejci zimních sportovních doplňků, lyží, snowboardů.

„Občas jsme si na splátky koupili to, co jsme potřebovali. Nejprve pračku, později televizi. Snažili jsme se ale, abychom měli vše co nejrychleji splaceno. Vítáme tuto možnost, i když se do splátkových nákupů pouštíme opravdu neradi. Je mi to nepříjemné,“ říká Marie Kučerová z Nýrska.
„Nakupuji na splátky poměrně často. Pořídil jsem si tak počítačovou sestavu, nakupuji i mobilní telefony. Snažím se vše splácet z peněz které si vydělám na brigádách, a nebo z kapesného. Občas vypomohou i rodiče. Jednu dobu jsem tak platil i 4 – 5 tisíc měsíčně,“ popisuje student Tomáš Volf z Klatov.

Zadluženost před Vánoci každoročně stoupá. Hlavní podíl na tom má reklama a možnost nákupů na splátky. „V loňském roce utratili Češi za vánoční dárky skoro patnáct miliard korun. Letos odhaduji, že to bude dvacet až dvacet pět miliard korun. Přitom v ostatních zemích Evropské unie je zadlužování domácností mnohem vyšší než u nás. Zatímco ve světě si různé úvěry berou lidé ze střední a vyšší vrstvy obyvatelstva, u nás jsou poskytovány půjčky, úvěry na nákupy na splátky těm nejslabším vrstvám obyvatelstva, které nejsou schopné potom dostát svým závazkům a poctivě pravidelně splácet,“ říká Dalimil Mika z Exekutorského úřadu v Klatovech. „Je to všechno o reklamě, která na nás útočí ze všech stran, z televize, rozhlasu, ze stránek novin a časopisů, desítek letáků a plakátů. Pak jen těžko odoláte, protože se vám zdá velmi jednoduché získat peníze nyní, nakoupit zboží a pak splácet až třeba od ledna. Mnozí neodolají. Já ale říkám, dříve než se do něčeho pustíte, vše si pořádně promyslete, spočítejte a hlavně smlouvy si pořádně a důkladně přečtěte. Většina nabídek totiž není vůbec výhodných. V naší zemi chybí osvěta. Myslím si, že by se o následcích různých půjček, úvěrů a nákupů mělo hovořit už na základních a středních školách. Znám totiž stovky případů, kdy se lidé díky své hlouposti a vidině snadno získaných peněz dostali na samé dno,“ říká Dalimil Mika.