Přitom si mohli zazpívat známé koledy a ochutnat vánoční cukroví. Zaplněné náměstí nutilo některé lidi stoupnout si na okraj kašny, aby na vše dobře viděli. Mnozí to však nepovažovali za dobrý nápad, zvlášť poté, co několik dětí uklouzlo a spadlo. Oslavy adventu se konaly i v dalších městech a obcích, kde mimo jiné uspořádali lidé i předvánoční nebo mikulášské besídky. V letošním roce poprvé slavnostně rozsvítili symbol Vánoc i v Bolešinech, kde si v sobotu odpoledne připravili tamní školáci tradiční vystoupení. „Předvánoční besídku jsme letos pojali trochu jinak. V úvodu se návštěvníkům bolešinského kulturního domu představili flétnisté a poté děti sehrály muzikál plný známých písniček z filmů a seriálů,“ uvedl ředitel bolešinské základní školy Michael Burianek.

Hlavních rolí v pohádce o němé a smutné princezně se většinou ujali žáci, kteří už měli s divadlem zkušenosti z předchozích besídek. Přesto byli před začátkem vystoupení trochu neklidní. „Měl jsem trému, jak to dopadne, ale nakonec se nám pohádka docela povedla,“ podotkl Vítězslav Trojan ze čtvrté třídy, který vloni hrál prince a letos si troufl rovnou na krále. Smutnou princeznu ztvárnila o rok starší žákyně Simona Jandová. Pohádka byla sice postavena na známém filmu Šíleně smutná princezna, ale objevovaly se v ní i postavy jako čarodějnice Saxana a dokonce v ní zazněly hity z Renčova muzikálu Rebelové. „Bylo to vlastně takové pohádkové pásmo. Ani já jsem bohužel neunikla nervozitě, i když jsem už vloni na besídce vystupovala,“ dodala Simona Jandová.

Během uplynulého víkendu nezůstali pozadu ani čerti a Mikuláš. Nadílku připravil tradičně Dům dětí a mládeže v Klatovech, který v neděli pozval děti do sálu ve Vídeňské ulici. Tam se kromě nadělování konala i řada soutěží o lákavé ceny. Prázdná nezůstala ani klatovská sokolovna, kam také včera zavítali čert s Mikulášem.