„Chovat poštovní holuby bude brzy vzácnost,“ míní jeden z organizátorů sobotní výstavy poštovních holubů v Točníku Stanislav Jáchym starší. Naráží na to, že drtivá většina chovatelů jsou senioři a svůj koníček nemají komu předat.
„Třeba v Belgii, kde jsme byli na závodech, chovají poštovní holuby mladí lidé a této záliby si značně hledí,“ dodal jeho syn Stanislav Jáchym, který má doma téměř stovku holubů.

Na sobotní výstavě, kterou uspořádalo Oblastní sdružení chovatelů poštovních holubů v Klatovech, se mimo jiné prezentoval i dlouholetý chovatel Ladislav Potůček, který před dvaapadesáti lety začínal se svým bratrem Karlem. Ten ale v polovině osmdesátých let zemřel a Ladislav Potůček po něm převzal celý chov. „Když jsem si po revoluci pořídil celou chovatelskou stanici, začal jsem se účastnit řady závodů i v zahraničí. V roce 1991 jsem vyhrál mistrovství světa chovatelů poštovních holubů a o rok později jsem prvenství potvrdil,“ řekl nám chovatel o svých výsledcích. V letošním roce se Ladislavu Potůčkovi podařilo získat titul generálního mistra Čech a generálního mistra České republiky. Získat oba tituly se v západních Čechách za posledních třicet let nikomu nepodařilo. „Zatím ale nevím, komu chov jednou předám. Většinou se tato záliba dědí až ob generaci. Ale vnukovi je teprve pět let,“ pousmál se Potůček.
Mezi stovkou holubů mohli návštěvníci výstavy najít i nejlépe hodnocené holuby v kategorii exteriér nebo nejvíce nalétaných kilometrů.