Ani obyčejný rohlík si nemohou koupit obyvatelé Dlažova, aniž by přitom nemuseli nikam cestovat. V obci totiž od loňského roku nefunguje prodejna. Za nákupy tak musí obyvatelé jezdit do sousedního Soustova, nebo do nedalekých měst, jako jsou Klatovy, Janovice nad Úhlavou či Nýrsko.
„Dříve prodejnu provozovalo Západočeské konzumní družstvo Sušice. To zde pak ukončilo svoji činnost, protože se vedení nepodařilo sehnat jiného nájemce,“ vysvětlil Deníku starosta Dlažova Petr Kodeš. Prázdný objekt ale nechtějí nechat Dlažovští bez využití. „Už jsme budovu odkoupili a nyní ji chceme zrekonstruovat na víceúčelový objekt. V budoucnu by zde měl sídlit obecní úřad a také prodejna menšího charakteru, která by sloužila pro potřeby místních občanů,“ dodal starosta.

Dlažovští si jsou vědomi toho, že z obecního rozpočtu náklady na opravu objektu nepokryjí. Proto se rozhodli požádat o dotaci. Kompletní náklady jsou vyčísleny na 4,5 milionu korun, obec ale doufá, že v žádosti o státní peníze uspěje. Výsledek by se měli v Dlažově dozvědět do měsíce a půl.
Podobné problémy se zajištěním zásobování formou malých prodejen se smíšeným zbožím přímo v obci pro obyvatele mají i na řadě jiných míst. „Letos v červnu se u nás zavřela prodejna a lidé musí jezdit za nákupy do Chudenic, Strýčkovic,nebo nakupují cestou do práce,“ potvrdil Deníku starosta Křenic Václav Pošar. „Celé léto jsme sháněli provozovatele, dokonce jsme měli příslib od jednoho člověka, ale ten nás tak trochu ´napálil´. Takže hledáme dál, každopádně chceme, aby prodejna opět fungovala,“ dodal Pošar.