O rodný region mají velký zájem členové Sdružení Klatovanů v Praze. Na jejich středeční schůzku v Domově pro seniory Sue Ryder v Praze zavítal starosta Klatov Rudolf Salvetr, který s nimi diskutoval o současném dění ve městě. Přítomné klatovské rodáky zajímala například akce Klatovy – čisté město, plánovaný obchvat města i události v širším regionu a na Šumavě. Z pohledu Plzeňského kraje jim na další otázky přišla odpovědět náměstkyně hejtmana Olga Kalčíková. Na setkání byla představena také publikace o historii a činnosti spolku klatovských rodáků žijících v Praze.

„Město Klatovy má o činnost Sdružení Klatovanů zájem a jeho aktivity se snaží i podporovat,“ konstatoval starosta Klatov Rudolf Salvetr. O tom svědčí například to, že město finančně podpořilo v těchto dnech vydanou publikaci o historii a současnosti spolku. Město také každoročně přiděluje sdružení dotaci na činnost a stalo se už tradicí, že na listopadovou schůzku přijíždí do Prahy zhodnotit uplynulý rok v Klatovech starosta tohoto města. Pravidelně na setkání jezdí i náměstkyně hejtmana Plzeňského kraje Olga Kalčíková.

Přestože členové Sdružení Klatovanů žijí v Praze mnohdy i několik desítek let, nikdy neztratili zájem o své rodné Klatovy. To dokládá bohatá činnost jejich spolku, který funguje už téměř 100 let. Myšlenka na vznik sdružení se zrodila už v roce 1909, kdy se v srpnu v Klatovech uskutečnil sjezd rodáků žijících většinou v Praze. Od té doby se začaly konat v hlavním městě jejich pravidelné schůzky. Sdružení Klatovanů se věnuje už od dob svého vzniku zejména přednáškové činnosti o historii a zajímavostech Klatovska. Sdružení zve na besedy politiky, umělce, historiky, ředitele různých organizací a další zajímavé osobnosti z regionu. Spolek, který je od roku 1992 zaregistrován jako občanské sdružení, má v současné době 69 členů.

„Další setkání bude mít naše sdružení v lednu. Tentokrát to bude v ústavu fyziologie, kde se v poslední době scházíme pravidelně. Vyzvala jsem naše členy, aby si na ně přinesli dobové fotografie Klatov, které doma najdou. Poté nad nimi chceme diskutovat a posléze i případně nafotografovat ze stejného úhlu podobné snímky současného stavu,“ nastínila nejbližší aktivity předsedkyně sdružení Libuše Fassatiová.