Bojové akce se zbraněmi na kuličky se stávají v posledních letech stále populárnější, na Klatovsku však nezaznamenal tento koníček takový rozmach, jako v jiných regionech. Klatovští ´airsofťáci´ navíc přišli o výhodné místo pro své akce, kterým bylo bývalé vojenské cvičiště pod Borem v Klatovech. To se přeměnilo na staveniště obchvatu města.

„Snažíme se najít nové místo. Na akce v přírodě využíváme přímo les vedle bývalého cvičiště, ale když chceme uspořádat akci, při níž procházíme budovy, je to mnohem složitější,“ vysvětlil člen klatovského týmu S.O.S Petr Weiss. „Z Doubravy u Poleně jsme byli bohužel vyhnáni, v Janovicích už jsou některé budovy nekompletní a u věží chybí žebříky a další vhodná cvičiště zase nejsou výhodná kvůli dojíždění jednotlivých členů,“ dodal další z airsoft bojovníků Martin Gajdošík.

„Chtěli jsme využívat také bývalý vojenský prostor v Poleni, kde jsou ještě kompletní budovy a střelnice, ale nemáme potřebné povolení,“ řekl.
Airsoft, který je poměrně nákladným koníčkem, má daná i určitá pravidla a bezpečnostní pokyny. „Není to jen hra na válku, jak si bohužel spousta lidí myslí. Při hrách musíme používat bezpečnostní pomůcky, jako chrániče, brýle a spoustu dalších věcí,“ vysvětlil Stanislav Dvořák.
„Navíc každý člen musí mít nějaký vztah k armádě a vojenství. Není to jen o tom, že si kluk koupí airsoftovou zbraň a vyrazí na akci. K tomu se ještě týmy orientují na jinou techniku, vybavení a jednotku. Na Klatovsku jsme si vzali za vzor přímo Armádu ČR, takže používáme originální oblečení, doplňky i zbraně,“ podotkl Jan Šimko.

Právě zbraně jsou nejnákladnějším vybavením a jejich cena se pohybuje od jednoho až do šedesáti tisíc podle jejich provedení. „Nejdražší jsou elektrické zbraně, které pro jednotlivé výstřely využívají energie z baterií. O něco levnější jsou pak vzduchové,“ popsal nejrozšířenější systémy airsoftových zbraní Dominik Latini. „Oblečení většinou sháníme v army shopech nebo na internetu. Pokud nemůžeme sehnat originál, spokojíme se s kopií, ale u napodobenin bohužel pokulhává kvalita,“ podotkl Latini.

Petr Weiss navíc prozradil, že by se mu v dohledné době měl splnit jeho sen. Do konce roku má totiž nastoupit k armádě jako voják z povolání. „Přijímač sice vychází zrovna na Vánoce, ale jsem rád, že mohu k vojákům, kde mě čeká funkce řidiče. Ještě nevím, kam se dostanu, ale vypadá to na Strakonice nebo Jince,“ doplnil.