„Plocha parkoviště nebyla vůbec upravena a auta bezradně popojížděla sem a tam. Nikdo si netroufal nechat auto u kraje silnice, protože o botičky zde není nouze,“ postěžovala si Renáta Kubištová z Plzně, která minulý víkend vyrazila do Gerlovy Huti na běžky. Obdobná situace panovala i na Nové Hůrce. „Místo vjezdu na parkoviště byl vysoký mantinel sněhu z odhrnuté silnice,“ dodala rozzlobená lyžařka.

Parkoviště v Gerlově Huti, které patří Správě Národního parku Šumava, není upraveno dodnes. Podle mluvčího parku Radovana Holuba se měl o plochu starat nájemce. Ten ale neplnil podmínky nájemní smlouvy a správa ji proto v říjnu vypověděla. „Vypsali jsme výběrové řízení, do něj se ale nikdo nepřihlásil. Nakonec jsme snížili cenu za pronájem a budeme vypisovat výběrové řízení znova,“ vysvětlil mluvčí parku s tím, že na úpravu parkoviště nemá Národní park Šumava mechanizaci. „V nejbližším sídle máme jen malou frézu a tou to bohužel nezvládneme,“ dodal.

Kvůli neuklizeným parkovištím poblíž lyžařských stezek se rozčilují i obyvatelé Šumavy. „Když se měla správa připravovat na zimu a všechny tyhle věci zabezpečit, raději protestovala proti bikeparku na Špičáku,“ zlobí se Martin Ulrych ze Železné Rudy.

Starosta Modravy Antonín Schubert k tomu dodal, že parkovací místa, o která se má starat obec, jsou naopak vždy v pořádku. „Když lidem slíbíme, že upravíme běžkařské stopy na Modravsku, pochopitelně uklízíme i parkoviště. Kdo se chce vypravit k nám, může auto nechat poblíž hradlového mostu, kde je plocha na několik aut,“ dodal.

Tento víkend mohou běžkaři vyrazit na tratě Modrava – Březník, Modravský most – Černohorská nádrž, Filipova Huť - Ptačí nádrž – Černá hora – Pramen Vltavy, Modrava – Javoří Pila – Tříjezerní slať – Rybárna – horní cesta na Modravu, Modrava – Vchynice Tetov - Rokyta a Tříjezerní slať – plavební kanál (Hakešická cesta).