„Je mu úplně jedno, že syn potřebuje jíst. Kdybych nedělala přesčasy, tak ho neuživím,“ posteskla si Miroslava ze Sušice u soudu v Klatovech. Tam se projednává případ jejího bývalého manžela, který neplatí alimenty. Žen, které své potomky uživí jen s vypětím sil, na Klatovsku přibývá. A jejich jedinou nadějí je nyní soud. „Podle zákona, jenž platil do konce loňského roku, mohla žena obdržet příspěvek na výživu, který nahrazoval v určité míře alimenty.

Tuto částku pak radnice vymáhala po muži, jenž výživné neplatil. Od letošního roku je ale jedinou šancí všech žen trestní oznámení a následně soud,“ upozornila Hana Křivohlavá z klatovského Městského úřadu.

A ženy tuto možnost využívají. „Jen letos jsme od ledna do října obvinili ze zanedbání povinné výživy 55 osob. Převážně šlo o muže, ale najdou se i ženy,“ uvedla klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Případ paní Miroslavy se dostal před soud už poněkolikáté. Její muž předtím vždy vyvázl s mírným trestem. „Pokaždé sice část splatil, ale celkově mi dluží přes padesát tisíc korun. Domluvit se s ním nedá. Když ho potkám, tak mě hrubě uráží a vyčítá mi, že jsem ho udala, i když vím, že nemá peníze,“ uvedla tento týden před soudem Miroslava. Její exmanžel neposílá na 14letého syna stanovených 800 korun měsíčně, ale také se o něj nestará. „Vůbec ho nevídá, nic mu nikdy nedává,“ líčila Miroslava. Její bývalý muž se k soudu nedostavil, místo něj dorazila omluvenka, že náhle onemocněl. To mu však příliš nepomůže, neboť pokud dluh rychle neuhradí, hrozí mu vzhledem k jeho minulosti nepodmíněný trest.

Špatné zkušenosti s bývalými manžely mají i další ženy z Klatovska. Jedna z nich horko těžko vysvětluje dceři, proč jí tatínek nikdy nic nekoupí. „Alimenty mu nezvýší, protože vždy přinese od zaměstnavatele potvrzení, že má nízký příjem, což podle mne není pravda. Malé pošle k narozeninám či Vánocům jen SMSku, nikdy nic víc,“ popsala rozvedená Klatovanka. Jiná k tomu dodala, že je přesvědčena, že by pomohlo zpřísnění trestů. „V Polsku začali neplatičům alimentů odebírat řidičák a najednou většina z nich platí. Chce to prostě razantní opatření,“ míní žena.
Obětí jsou ale někdy i muži.