Slavnostním přípitkem včera dopoledne otevřeli zástupci Českých drah, plzeňské stavební správy a měst Bavorská Ruda a Železná Ruda zrekonstruovanou železniční zastávku v centru Železné Rudy. Za stavbu jim dokonce přišli poděkovat tamní obyvatelé, kteří až dosud museli absolvovat dlouhou cestu na nádraží.

„Nástupiště poblíž lyžařského areálu Samoty bylo prodlouženo na více než dvě stě metrů, takže už zde může zastavit i dlouhá vlaková souprava. To dříve bohužel nešlo, protože lidé by neměli kam vystupovat. Ve stanici mohl zastavit jen malý motorový vlak se dvěma vagony,“ vysvětlil ředitel Stavební správy v Plzni Václav Šťastný. „Stejně tak mohou ve stanici zastavit klasické soupravy z Německa,“ dodal starosta Bavorské Rudy Thomas Müller.

„Bydlím kousek od zastávky. Když jsem chtěla jet vlakem, musela jsem až na nádraží a zastávku jsem pak projížděla. Teď to bude mnohem jednodušší,“ pochvalovala si zrekonstruované nástupiště Marie Dunovská. Zastávku, která byla dříve majetkem města, nyní vlastní České dráhy. „Rekonstrukci jsme zahájili třetího září a během listopadu byl projekt dokončen,“ podotkla mluvčí Českých Drah Markéta Krausová.

Po slavnostním otevření se mnozí hosté posilnili čajem nebo svařákem a spolu s ostatními se vydali na prohlídku celého nástupiště. „Především velký dík si zaslouží lidé za shovívavost při výlukách,“ dodal přednosta klatovské železniční stanice Ivan Bořík.

„Tenhle vlak nevypadá, že by tady chtěl zastavit,“ pousmál se jeden z hostů, když se krátce po přestřižení pásky blížila do stanice dlouhá souprava. Zástupci Českých drah vysvětlili, že všechny vlaky budou v centru stavět až od 9. prosince, kdy bude platit nový jízdní řád.
Čekárnu, která stejně jako nástupiště a další vybavení zastávky září novotou, by měla před vandaly a nenechavci alespoň částečně chránit kamera.