Zima ještě pořádně nezačala a Železnorudští už se zbavují sněhu. Zatímco vloni byla spousta lidí zklamána, protože nadílka byla špatná i na horách, v těchto dnech už musí železnorudští zastupitelé nechat sníh sypat do potoka.
„Předloni už jsme měli sněhu tolik, že jsme ho mohli prodávat na export. Celé město bylo doslova zapadané, silnice lemovaly až dvoumetrové mantinely a někteří lidé si kvůli úklidu museli brát dovolenou,“ vzpomínal starosta Železné Rudy Michal Šnebergr. Podle některých lidí není město od podobné kalamity daleko. „Včera jsem musel ze střechy shazovat sníh a o víkendu už jsem zprovoznil i ruční frézu,“ řekl nám včera Martin Holeček ze Železné Rudy.
V ulicích města jsou už nyní denně tatry, které hromady sněhu vyváží. „Teď ho můžeme sypat do potoka nebo vozit na místa, kde nepřekáží. Jestli ale bude zima trvat až do dubna, budou ho muset pracovníci vozit zase za město jako předloni. Máme z toho trochu obavy, protože je teprve polovina listopadu a my se zbavujeme prakticky první větší nadílky,“ dodal starosta.
„Nejhůř jsou na tom garáže a obchodní domy. My máme naštěstí bydlení s příkrou střechou, takže větší množství sněhu se sesune dolů. Mnohem složitější je ale potom parkování,“ podotkla Simona Frousová. „Předloni jsme se vypravili na Železnorudsko zrovna v době, kdy byla kalamita nejhorší. Nemohli jsme ani nikde zaparkovat, protože všechna místa pro vozidla byla kvůli hromadám sněhu o polovinu menší,“ konstatoval Pavel Koutník z Klatov.
V některých místech Železnorudska leží až osmdesát centimetrů sněhu.