K organizovanému protestu farmářů před ministerstvem zemědělství se včera připojili i chovatelé prasat z Klatovska. I ty totiž ničí vysoké ceny krmných směsí, nízké výkupní ceny jatečních zvířat a levní dovozci ze zahraničí. A čeští zemědělci čekají pomoc od státu.
„Myslím, že akce proběhla v klidu a slušně. Nechyběly transparenty s hesly typu Gandalovič je hrobníkem českého zemědělství nebo Rovnoprávnost pro česká prasata. Protest jsme zakončili zpěvem písně Ach synku a pak se rozdávaly jitrnice,“ telefonoval Deníku včera odpoledne z Prahy, z dějiště téměř dvouhodinové demonstrace, předseda Rolnického družstva Úhlava v Dolanech Josef Balín. „Před ministerstvem se sešly víc než dvě tisícovky lidí. Z Klatovska nás do Prahy přijelo asi třicet,“ uvedla Jiřina Jandová z okresní agrární komory.

„Ministr Gandalovič, který byl obdarován vepřovou hlavou a kýtou, řekl, že posílí dotace z programu rozvoje venkova a přislíbil další jednání. No ale uvidíme,“ odpověděl na otázku, s jakými pocity odjede z Prahy, Balín, který je sice po zkušenosti z předchozích demonstrací trochu rozpačitý nad výsledky včerejší protestní akce, přesto svoji účast na ní považoval za nevyhnutelnou. „Rostoucí ceny krmného obilí a velmi nízké výkupní ceny jatečních prasat nás mohou donutit k likvidaci chovu. Chceme, aby se ministerstvo zemědělství postaralo o zmírnění dopadů současné krize chovu prasat tak, jako už své zemědělce podpořily jiné státy Evropské unie,“ vysvětlil Balín.

Čeští chovatelé prasat chtějí přímé dotace ve výši 2,50 korun na jeden kilogram živé váhy, tedy asi jednu miliardu korun. Jenomže ministr zemědělství Petr Gandalovič peníze uvolnit nechce, protože letos zemědělství jako celek předpokládá kladný hospodářský výsledek a navrhuje jiné řešení, chovatelé by podle jeho slov měli situaci sami překonat a s tím šel včera i mezi farmáře. „Ale my na každém praseti při prodeji proděláváme. Výrobní náklady na jeden kilogram živé váhy činí zhruba až 34 korun, ale výkupní cena je 28 až 29,50 korun. Chceme zaplatit jen to, co vyrobíme, tak jako každý jiný,“ rozčiloval se Balín, podle kterého má chov prasat v Dolanech dlouholetou tradici. „Ale pokud se současná situace nezmění, prasata přestaneme chovat,“ dodal. A jak vidí hospodáři z Pošumaví názor agrárního analytika Petra Havla, podle kterého by farmáři měli hledat úspory především ve vlastní výrobě?

„Až dvě miliardy korun by ušetřili, kdyby snížili spotřebu krmných směsí a zvýšili počet odchovaných selat na jednu prasnici,“ tvrdí analytik. „Po řadě vystoupení pana Havla v médiích, jsou pro mne jeho názory naprosto nesrozumitelné a z velké část nepravdivé,“ říká Balín. Ovšem chovatelé prasat z

Pošumaví se plně ztotožňují s názorem agrární komory. „Pokud bude propad pokračovat, ztratíme vliv na domácím trhu, zvýší se dovoz a ceny v obchodech prudce porostou,“ varoval i včera prezident Agrární komory Jiří Veleba. Už teď v obchodě zákazník za kilogram vepřového masa zaplatí v průměru sto korun. „Se zemědělci sympatizuji, jsou na cenách biti,“ uvedla Marie Levá z Klatov. „Nevím, jestli demonstrace jim bude k něčemu dobrá, ale myslím si, že stát by našim zemědělcům měl pomoci, vždyť se na nich živí zpracovatelé masa i obchodníci,“ řekl třiapadesátiletý Klatovan Petr Rosa.