„Policisté při dohledu a dozoru ve věcech zbraní, střeliva a výbušnin provádějí kontroly po celé ČR na akci „Dohled na mysliveckých honech“. Kontroly na Klatovsku jsou zaměřené především na to, zda myslivci mají u sebe potřebné doklady nutné k držení nošení zbraně, doklad o pojištění a další. Kontroluje se také, zda před honem nebo v jeho průběhu nepožívali alkoholické nápoje, hlídá se technický stav používaných zbraní, jak se převážejí, zda účastníci mají povolení k nošení a držení zbraní kategorie B a zda náhodou neloví zvěř zbraněmi, které jsou zakázané,“ popisuje průběh kontrol mluvčí okresního ředitelství policie České republiky v Klatovech Dana Ladmanová.

„Velice pozitivně hodnotíme činnost Policie. Prováděné kontroly chápeme jako preventivní opatření, která vedou ke zvýšení kázně u myslivců,“ říká Jiří Šilha z Českomoravské myslivecké jednoty.

„V uplynulých letech policisté na okrese Klatovy nezjistili při namátkových kontrolách žádného vlastníka zbrojního průkazu, který by před zahájením mysliveckého honu požil alkoholické nápoje. Byly řešeny jen drobné závady a nedostatky, které byly na místě vyjasněny a odstraněny. Šlo většinou o to, že zapomněli některý z potřebných dokladů,“ říká policejní mluvčí Ladmanová.

„Za dodržování všech předpisů zodpovídá při společném lovu vedoucí honu, což je nejčastěji myslivecký hospodář. Ten by měl na začátku akce, když sepisuje seznam účastníků, zkontrolovat potřebné doklady,“ říká hospodář Mysliveckého sdružení Káně ve Kbele na Měčínsku Jan Mašát. „My už máme kontrolu v letošním roce za sebou. Policisté ji u nás provedli hned na začátku sezony. Provádějí se ale namátkově. Naštěstí bylo u nás všechno v pořádku,“ říká Mašát.

„Já střílím už čtrnáct let. Nezažil jsem ale ještě žádnou kontrolu. Vím ale od kolegů, že probíhají, což si myslím, že je správné. Vždyť myslivci při lovu používají zbraň, a proto alkohol k lovu rozhodně nepatří,“ říká dlouholetý nimrod Jan Hais z Poleně.