Mateřské školy se ještě před několika lety rušily kvůli nedostatku dětí. Teď přibývají, a tak musí radnice v mnoha obcích klatovského regionu na situaci reagovat. Nejčastěji tím, že upravují prostory.

V Janovicích nad Úhlavou mají dvě třídy mateřské školy s kapacitou 28 dětí. „Kapacita obou tříd je naplněna, a to máme dokonce výjimku. Zájemců je však mnohem více. Školka musela zájemce odmítat,“ popisuje situaci ve městě Michal Linhart.
„Nyní ale musíme přizpůsobit kapacity současného zařízení tak, abychom zde mohli vybudovat další třídu s kapacitou 28 dětí. Očekáváme totiž, že do města přijde Fond ohrožených dětí, který zde zřídí své středisko Klokánku. Čekat nás tedy budou menší stavební úpravy,“ říká Linhart.
Také v Měčíně chtěli už dříve stavět větší zařízení pro malé děti. Nakonec se léta tísnili v jedné třídě v budově základní školy s tím, že Měčín větší školku nikdy potřebovat nebude.

„V osmdesátých letech byla v Měčíně postavena moderní, velká školka s kapacitou na zhruba šedesát dětí. Protože se ale počítalo s tím, že dětí bude nejspíš ubývat, přestěhovalo se zařízení do jedné ze tříd základní školy, a ze školky se stala továrna. 24 dětí se v prostorách školy tísnilo deset let. Poslední léta však ukázala, že přeměna bývalé školky na výrobní podnik byla velkou chybou. Prognózy úbytku dětí se nenaplnily a kapacita přestala brzy potřebám Měčína stačit,“ popisuje situaci ve městě Jitka Vizingerová z Měčína.
„Museli jsme proto postavit úplně novou mateřskou školu, která byla otevřena letos v září. Má kapacitu 40 dětí. Zapsáno jich zde v současné době je 39,“ informoval starosta Stanislav Skala.

„Švihov má tři třídy mateřské školy s povolenou kapacitou 83 dětí. V současné době toto zařízení navštěvuje 76 dětí. Kapacita sice bude naplněna, přesto neuvažujeme o tom, že bychom školku ve městě rozšiřovali,“ říká ředitel školy Ladislav Jirák.
V Horažďovicích působí dvě mateřské školky. Křesťanská mateřská škola má kapacitu 92 dětí, která byla naplněna, a mateřská škola v Loretské ulici má kapacitu 112 dětí. Zapsáno je tam podle informací pracovníků městského úřadu 102 malých dětí.

„Měli jsme tu budovu školky s kapacitou čtyřicet dětí. Prostory tady byly ale nevyužité, a tak jsme školku přemístili do jednoho z objektů základní školy, kde jsme vytvořili třídu s kapacitou do dvaceti míst, která nám zatím kapacitně stačí. Z původní budovy školky jsme vytvořili v roce 2006 byty,“ říká starosta obce Rabí Milan Leopold.