Paradoxně jim v tom nebrání chybějící pozemky či inženýrské sítě, ale neexistující územní plán obce. V něm jsou totiž přesně vyznačeny zóny pro bydlení, průmysl nebo zóny smíšené.
Podle Evy Krčmářové z odboru výstavby a územního plánování Městského úřadu v Klatovech není povinností obcí, aby územní plány měly vypracované. „Není to finančně jednoduchá záležitost a také proces jeho vytváření a schvalování je příliš zdlouhavý,“ vysvětluje Krčmářová.
Zastupitelé z Petrovic u Sušice se ale pro zpracování územního plánu rozhodli, právě proto aby mohli stavět. „Ve spodní části obce jsme položili inženýrské sítě a počítáme se stavbou 12 rodinných domků,“ říká starosta obce Karel Ruda. Zasíťování v hodnotě 6,5 milionu korun patřilo k hlavním investičním akcím letošního roku, investice se ale vyplatila. O bydlení už projevilo zájem několik občanů. „Počítáme, že územní plán do konce letošního roku neschválíme, se stavbou proto budou muset lidé počkat,“ dodává Ruda.
Do zdlouhavého procesu tvorby územního plánu se pustili i v Bezděkově. „Včera jsme jej v textové podobě předali na odbor výstavby a územního plánování klatovské radnice. Nyní bude následovat jeho posouzení okolními úřady, možné připomínkování a pak vlastní návrh územního plánu,“ potvrdil Deníku bezděkovský starosta Josef Červený. I tady jsou si vědomi toho, že územní plán hned tak hotový nebude. „Do konce letošního roku jej bezděkovští zastupitelé rozhodně neschválí, nejdříve to bude na jaře roku příštího,“ připomíná Krčmářová z klatovské radnice.
Ani finanční stránka územního plánu není zanedbatelná. Například Bezděkovští museli z rozpočtu uvolnit zhruba 800 tisíc korun do zpracování. „Pokusíme se požádat krajský úřad o dotaci,“ říká starosta Bezděkova. V Petrovicích u Sušice počítají s částkou 600 tisíc korun.