Důvodem byla záchrana desítky zraněných, kteří jen zázrakem přežili vykolejení vlaku v tunelu poblíž nádraží. Havárie si však vyžádala i několik životů.
Naštěstí nešlo o skutečnou havárii, ale o cvičení složek integrovaného záchranného systému. Spolu s českými záchranáři se cvičení zúčastnili i záchranáři z Německa.
I když byla akce běžným součinnostním cvičením hasičů, policistů, rychlé zdravotnické služby a letecké záchranné služby, její iniciátoři se z nezjištěných důvodů rozhodli vše utajit a k místu zásahu nás vůbec nepustili. Proč bylo cvičení natolik tajné, nám nedokázali vysvětlit ani policisté, kteří hlídali oba konce tunelu. Přesto se nám na nádraží podařilo udělat několik snímků.
„Na místě zasahovali hasiči z celého Plzeňského kraje včetně našich železnorudských poloprofesionálních hasičů,“ uvedl starosta Železné Rudy Michal Šnebergr. „Jak to ale probíhalo přímo v tunelu, jsem nezjistil. Viděl jsem jen, jak z něj vynáší zraněné a mrtvé,“ dodal.
„Kromě evakuace lidí jsme museli nasadit i požární techniku. Podle scénáře cvičení začal vlak v tunelu hořet,“ prozradil člen železnorudské jednotky Filip Brož. V odpoledních hodinách na Špičák přiletěl ještě vrtulník, který dopravil zraněné do nemocnice.
Zatímco jedna skupina zasahovala u konce tunelu poblíž nádraží na Špičáku, další záchranáři byli na druhém konci ve směru na Hamry. Tam jsme se ale také nedostali, protože policisté hlídali příjezdovou cestu hned za hlavní silnicí.