Zatímco loni se v Česku sklidilo nečekaně málo brambor, letos je podle zemědělců všechno úplně jinak.
Viktor Kopačka z jednoho z největších podniků věnujících se pěstování a šlechtění brambor na Klatovsku (Vesa Velhartice) říká, že na Klatovsku letošní úrodě přálo počasí. „Byl dostatek srážek, což se nedá třeba říci o některých jiných oblastech v republice. Díky tomu máme letošní úrodu průměrnou, výnosy jsou dobré.“
Ceny brambor pro maloodběratele jsou nyní nižší než v loňském roce.
„Ano, ceny konzumních brambor se pohybují kolem 6 – 8 korun, což je samozřejmě o něco méně než v loňském roce,“ dodal Kopačka.
Na Klatovsku ale již není mnoho podniků, které by se věnovaly pěstování brambor ve velkém.
„Pěstování brambor je pro většinu družstev jen okrajovou záležitostí,“ popisuje stav ředitel Okresní agrární komory v Klatovech Jiří Lojda.
Také další podnik z Klatovska, který byl proslaven pěstováním brambor v souvislosti s výrobou bramborových lupínků, Zemědělské družstvo Měčín, již snížilo stavy.
„Lupínkárnu družstvo pronajalo, a tak jsme snížili i pěstování brambor. To, co vypěstujeme, dodáváme do lupínkárny, zbytek si pak nájemce sám nakupuje,“ dodal Vladimír Steiner ze ZD Měčín.
„Brambor je letos dostatek. Ceny jsou nižší. Loni se kupovaly brambory kolem deseti korun. Zájem o jejich koupi je však nižší než jindy. Lidé z měst si už brambory do zásoby nenakupují. Většinou je nemají kde uskladňovat a v různých marketech si je mohou koupit, kdykoliv si usmyslí, jen pro aktuální potřebu,“ říká soukromý zemědělec Miloslav Viktora.