Vybrané léky jen na občanský průkaz. Taková změna začne zřejmě platit začátkem příštího roku a dotkne se léků, ze kterých si narkomani vyrábějí drogy. Lékárníci tvrdí, že dostupnost léků by měla být v tomto ohledu přísnější, přesto si nedokážou představit, že by po pacientech chtěli doklady.
„Narkomani si stejně najdou cestu, jak se k lékům dostat,“ tvrdí klatovský lékárník Pavel Voráč, po kterém občas zákazníci chtějí deset balení Modafenu najednou. „Já samozřejmě takové množství nemusím prodat a dotyčnému dám třeba jen dvě balení. Jenže on si pošle známého pro další nebo oběhne deset lékáren,“ dodává.
Stejné zkušenosti má i Blanka Preslová z lékárny Klatovské zdraví. „Postupujeme stejným způsobem. Prodáme třeba jedno nebo dvě balení. Víc ne,“ řekla nám včera lékárnice.
Mezi oblíbené zboží drogově závislých patří kromě Modafenu další léky, které obsahují pseudoefedriny.
Pokud poslanci návrh zákona schválí, bude se prodej na občanský průkaz týkat také Paralenu nebo Nurofenu. Lidé s tím ale moc nesouhlasí.
„Už tak nás celé zdravotnictví odírá a teď po nás ještě kvůli narkomanům budou chtít občanské průkazy,“ zlobí se Zdeňka Soukupová z Klatov. „Když mi není dobře, vezmu si Ibalgin. Ten snad na občanku nebude,“ podotkl její manžel František.
„Vůbec si nedokážu představit, že bych měl zákazníkovi kontrolovat doklady a evidovat jeho totožnost a množství léků, které koupil,“ kroutí hlavou Voráč.
Podmínky pro vydání léku budou prý u každého výrobku jiné. „Konkrétní omezení na jednotlivá léčiva bude stanovovat Státní ústav pro kontrolu léčiv,“ konstatovala Leona Štěpková z České lékárnické komory.