Jejich aktivita navíc opět roste. Zatímco za celý loňský rok šetřili policisté na Klatovsku 59 těchto případů, letos jich jen do konce srpna bylo 65 . Deníku to řekla klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová.
„Vloni v zimě se jel podívat syn na naši chalupu na Šumavě, kde jsme předtím nebyli téměř měsíc. Na místě našel uříznutý zámek na vratech u stodoly a vypáčené dveře, které vedly z mlatu do chalupy,“ vylíčil svůj zážitek jeden z okradených chalupářů. Ten přišel o věci včetně starožitností za několik desítek tisíc korun. „Část se pak sice našla na poli, kde je zloděj odhodil, jenže téměř vše zničil sníh,“ posteskl si okradený. V jeho případě policie alespoň slavila úspěch v tom, že se jí podařilo pachatele dopadnout. To se jí v posledních letech daří jen u každého třetího až čtvrtého případu. Práci jí komplikuje rozlehlost Pošumaví a fakt, že chaty a chalupy zde vykrádají především nenechavci z jiných míst republiky.
„Krádeže provádějí dva druhy pachatelů. Za prvé ti, kteří nezpůsobují velké škody, spokojí se s přespáním, zkonzumují nalezené potraviny. Jde o lidi bez práce a bez trvalého bydliště, kteří pro své řádění využívají odlehlé objekty. Mohou to být i recidivisté, co se skrývají před spravedlností,“ popsala první skupinu Ladmanová. O „návštěvě“ těchto zlodějíčků se mnohdy policie ani nedozví, neboť majitelé drobné škody často nehlásí. Horší je druhá skupina pachatelů, jíž jsou členové organizovaných skupin. „Vytipují si objekt a využívají různé moderní technické prostředky k překonávání mechanických a elektronických zábran,“ upozornila policejní mluvčí. Podle ní nemůže být policie všude, a tak si za svůj majetek v první řadě zodpovídá každý sám. „Majitelům rekreačních chat a chalup doporučujeme správně se pojistit nejen proti krádeži, ale i proti požáru. V minulosti mnoho vlastníků rekreačních objektů uzavřelo pojistné smlouvy za podmínek, které dnes již neodpovídají cenové a hodnotové realitě,“ dodala na závěr Ladmanová.
klatovsky.denik.cz