Obyvatelé Klatovska, kteří budou potřebovat akutní ošetření od zubaře mimo ordinační hodiny svého stomatologa nebo o víkendech či svátcích, se musí připravit na nelehké chvíle. Jedinou stálou zubní pohotovost v kraji, která slouží pacientům 24 hodin denně, zajišťuje Poliklinika na Denisově nábřeží v Plzni.

S koncem listopadu 2003 byla zrušena zubní pohotovostní ordinace na poliklinice v Klatovech. Od prvního prosince téhož roku je tak pohotovost zajišťována jednotlivými ordinacemi zubních lékařů o sobotách, nedělích a svátcích v době od 8.00 do 12.00 hodin. V daný den zajišťuje zubní pohotovost vždy právě jedna stomatologická ordinace na okrese Klatovy. Dříve museli na pohotovosti sloužit jen klatovští zubaři, se zavedením stávajícího systému se museli zapojit i zubaři ze Sušice a Horažďovic. Pacienti s akutními zubními problémy tak musí za lékařem dojíždět.

Jak se na zaběhnutý systém zubních pohotovostí dívají sami lékaři? Klatovská zubařka Jindřiška Kozáková je z pohledu stomatologa s nastaveným systémem spokojená, ale chápe, že pro lidi je to komplikované. „Nám jako zubařům to vyhovuje, ale pro lidi to moc výhodné není. Pokud má pacient potíže například ve večerních hodinách, musí za ošetřením dojíždět až do Plzně. Na Klatovsku noční zubní pohotovost nikdy nebyla a zřejmě nebude. O víkendech a svátcích sloužíme jen dopoledne. Problémem je totiž financování pohotovostí,“ vysvětluje Kozáková. To potvrzuje i zubařka Věra Králíková:

„Na pohotovosti sloužím za stovku na hodinu, takže 400 korun za službu. To je zoufale málo!“
Díky ztížené dostupnosti zubních pohotovostí se pacienti polepšili a nevyhledávají sloužící lékaře s problémy, které by mohl ošetřit osobní stomatolog druhý den. „Pacienti chodí už jen s opravdu akutními problémy. Je pro ně nevýhodné dojíždět kvůli něčemu, co může ošetřit jejich zubař v místě bydliště,“ uvedla zubařka Věra Králíková, která sloužila na pohotovosti minulý víkend. K tomu Kozáková dodává: „Ano, většinou chodí pacienti s opravdu akutními problémy, ale najdou se i tací, kteří přijdou s tím, že jindy jim to nevyšlo.“

V otázce dostupnosti zubních pohotovostí lékaři upozorňují na to, že kdyby lidé chodili na preventivní prohlídky a pravidelně navštěvovali svého zubaře, nemuseli by dojíždět na pohotovosti s tak vážnými problémy.

Informace o místě konání zubní pohotovostní služby si mohou občané zjistit na webových stránkách městských úřadů nebo na dispečincích všeobecné pohotovostní služby v Klatovech, Nýrsku, Horažďovicích a Sušici buď osobně, nebo na telefonních číslech: Klatovy 376 311 553, 376 314 444, Nýrsko 376 570 880, Horažďovice 376 512 333 a Sušice 376 526 431, 376 530 271.