První místo na mistrovství republiky v záchranných pracích v Bartošovicích u Ostravy. To je zatím největší úspěch, kterého v těchto dnech dosáhl bývalý člen Horské služby Šumava Vlastimil Maxa se svým psem Erikem. Ten obstál v silné konkurenci dalších dvanácti čtyřnohých záchranářů, kteří postoupili z výběrové soutěže v Chomutově.

„Podobně jako v jiných soutěžích jsme museli hledat zraněné lidi. Celé tohle cvičení se odehrávalo v bývalých vítkovických železárnách, kde musel pes najít dva živé lidi a jednoho mrtvého,“ vysvětlil Maxa. Organizátoři soutěže navíc dbali o to, aby se psovodi vzájemně nemohli informovat o tom, kde jsou figuranti schovaní. Do Vítkovic, které byly od místa konání soutěže asi čtyřicet kilometrů, odvezli vždy jednoho psovoda, navíc figuranti byli pokaždé na jiném místě.

Vedle této praktické disciplíny hodnotila komise také poslušnost. Ta nepatřila k Erikovým silným stránkám, přesto si s ní na mistrovství poradil. „Je pravda, že s poslušností, která patří k nejnáročnějším úkolům, jsme měli v minulosti potíže. Pořadatelé soutěží totiž hodnotí takové detaily, které jsou při skutečném zásahu zanedbatelné,“ uvedl Maxa. „Přesto jsme na tom zapracovali. Železnorudští kynologové mi umožnili trénink na jejich cvičišti a hodiny strávené na překážkách byly pak opravdu znát,“ dodal záchranář. Ten už sice u Horské služby nepracuje, přesto je stále se svým psem v aktivní službě. Za svou poměrně náročnou kariéru prošel čtyřnohý záchranář řadou akcí. V roce 2003 se Vlastimil Maxa i s Erikem účastnil záchranné mise v íránském Bámu, který tehdy postihlo ničivé zemětřesení.
klatovsky.denik.cz/erik