Tři sta šedesát milionů ´spolkne´ podle předběžných propočtů přestavba lanovky na Pancíř a stavba dalších budov a bobové dráhy, které vytvoří jeden velký komplex pro turisty. I když má projekt přispět k rozvoji turistického ruchu v Železné Rudě, setkává se radnice s negativními ohlasy.
„Hlavně s vlastníky pozemků jsme měli problémy, všechno jsme ale smluvně vyřešili,“ ubezpečil starosta Železné Rudy Michal Šnebergr.
O projektu už uvažovali bývalí zastupitelé, na vlastní realizaci však dojde zřejmě až nyní. „Do sedmi dnů by mělo být vyřešeno vše, co se týká územního rozhodnutí. Se stavbou chceme začít příští rok, o financování a dotacích ale zatím nechceme spekulovat,“ doplnil starosta.
Někteří lidé vidí stavbu spíše negativně, zvlášť poté, co se dozvěděli o zadluženosti města. „Možná to podpoří turistiku, kterou tady silně dotahují tržnice a z města se stává jeden velký ráj levného zboží, ale za současné situace je to dost velká odvaha investovat takovou závratnou sumu,“ míní Alena Váchová ze Železné Rudy.
Představitelé města však říkají, že dluhy města nejsou tak vysoké, aby se nemohli do stavby pustit. To potvrdil i bývalý tajemník Železné Rudy Jaroslav Tachovský. „To, co bylo hotové už před dvěma roky, se nakonec protáhlo na jednou tak dlouhé období. V Železné Rudě by se měla vyřešit především politická situace a ne rozebírat zadluženost města. U investorů a bank to pak pochopitelně nebudí přílišnou důvěru,“ uvedl Tachovský.
„Lanovka? Vždyť už se kvůli tomu dohadují několik let. Já s tím souhlasím, ať se turistický ruch podpoří, ale otázkou zůstává, zda nakonec nebudou o provozu lanovky rozhodovat ochranáři, jako tomu je třeba v případě bikeparku,“ říká železnorudský podnikatel František Strnad. „Současný stav Šumavy je po turistické stránce žalostný a je s tím třeba něco dělat,“ dodal.