Kvůli prasklému vodovodnímu potrubí zůstali lidé bez vody a museli se spolehnout pouze na přírodní zdroje. Dovoz pitné vody z Čachrova nebo z Klatov považovali hlavně důchodci za téměř nemožný. Týden po naší reportáži, kterou jsme přinesli v pondělí 24. září, už mohli lidé roztočit kohoutky.
„Musel jsem si vzít v práci dovolenou a pustit se do opravy prasklého potrubí. Zaplatili jsme si i bagr, abychom se k místu, kde voda začala vytékat, vůbec dostali,“ řekl tehdy František Bulka z Javorné.
Ještě před čtrnácti dny lidé vůbec netušili, komu vlastně vodovod patří. „My jsme se do opravy pustit nechtěli. Vodovod není obecní,“ konstatoval starosta Čachrova Josef Bejvl.
O opravu se nakonec postarala dvojice chalupářů, která vlastní bývalý statek. K němu totiž vodovod patří.
„Celé to zaplatili a slíbili, že v případě další poruchy se o rozvod vody co nejdříve postarají,“ pochvaluje si obyvatelka Javorné Barbora Veličková, která měla čtrnáct dnů koupelnu plnou kastrolů s dešťovou vodou. „Ještě, že se to nestalo o pár týdnů později. To už může klidně napadnout sníh a vůbec netuším, jak by se dělníci k potrubí dostali,“ dodala šťastná důchodkyně, která už může bez problémů vařit a prát.
V letošním roce je to už podruhé, co k podobné havárii v Javorné došlo. Podle Františka Bulky si předchozí opravu museli zaplatit starousedlíci a chalupáři. „Tehdy se k vodovodu nikdo nehlásil,“ doplnil Bulka.