„V naší škole se vyskytly vši. Prosíme rodiče, aby zkontrolovaly hlavy svým dětem.“ S takovým oznámením v žákovských knížkách vyrukovali ředitelé některých klatovských základních škol.

„Je pravda, že občas s tím problémy máme. Jde ale vždy o ojedinělý případ,“ uvedl ředitel Základní školy v Plánické ulici v Klatovech Karel Denk. „Zrovna minulý týden se kvůli jedné žákyni ozvali rodiče,“ dodal ředitel.
Podle lékařů je nutné koupit v lékárně speciální šampon na vši. „Vedle toho je třeba vajíčka vší zvané hnidy vyčesat nebo ručně vybrat,“ radí praktická lékařka Jana Altmanová. „Z krátkých vlasů to jde poměrně snadno, u dlouhých už je to problémové,“ dodala.

Případy výskytu vší u žáků se objevily v poslední době i v Masarykově základní škole. „U nás je to podobné jako v jiných školách. Většinou jde o jednoho žáka, který vši do školy zavleče,“ podotkla ředitelka školy Emilie Salvetrová. „Samozřejmě hned informujeme všechny rodiče,“ dodala. To potvrdil žák sedmé třídy, který nám oznámení v žákovské knížce ukázal. „Naštěstí se v naší třídě u nikoho vši neobjevily. Kromě toho jsme se nechali hromadně ostříhat,“ podotkl školák, který nechtěl zveřejnit své jméno.

„I za našich školáckých let byly s vešmi potíže. Ale rodiče nám umyli hlavu šamponem pro psy a bylo vyřešeno. Jenže tehdy nás nedusila EU svými normami a šampony mohly být plné chemikálií, které parazity úspěšně likvidovaly,“ vzpomíná Jaroslav Soumar z Klatov.
Veš dětská žije zhruba tři týdny, přičemž naklade 100 až 140 vajíček. Rychlost vývoje pak závisí na teplotě.