Obyvatelé Horažďovic se letos nového marketu nedočkají. Vinou zdlouhavých jednání se výstavba pozdržela.
„Tento problém se ve městě řeší již řadu let. Existuje několik míst, kde by se dalo obchodní centrum postavit. V minulosti se zde již některé nabídky investorů objevily, ale pokaždé od výstavby u nás couvli. V současné době zde máme jedno nákupní středisko společnosti Albert. Občané jsou ale přesvědčeni, že konkurence městu i obchodníkům prospěje, a tak se snažíme dělat maximum pro to, abychom do města přilákali další obchodníky,“ říká místostarosta města Horažďovice Ladislav Lenský.

V současné době ale město vede jednání se zájemci, kteří chtějí ve městě v prostoru vedle České spořitelny nové nákupní středisko vybudovat.
„Slibovalo se, že si „v novém“ nakoupíme již o letošních Vánocích. Zatím se ale pořád nic neděje. V obchodech tu je příliš draho. Obchodníci potřebují konkurenci. Myslíme si ale, že se jedná o další plané řeči,“ říkají shodně občané, které náhodně oslovil Deník na horažďovickém náměstí. Ve městě však panuje na obchodní dům v centru města řada názorů.
„Samozřejmě, že vítám výstavbu marketu v Horažďovicích, ale myslím si, že nepatří do centra. Obchodní dům bych si osobně představovala na okraji města, jako tomu bývá ve většině měst. To byl záměr i minulého vedení města,“ říká bývalá zastupitelka a radní Libuše Mužíková z Horažďovic.

„V současné chvíli můžeme občanům říci, že jsou vyřešeny všechny otázky týkající se dopravy a umístění stavby, otázky prodeje či pronájmu potřebného pozemku, řešení přístupové komunikace a parkoviště,“ jmenuje starostka Horažďovic Jindřiška Jůdová.
„Investor dále pracuje na svém záměru, který průběžně konzultuje s dotčenými orgány státní správy obce i kraje,“ dodala.
„Nyní se musí počkat na listopadové zasedání zastupitelstva města a pak již nebude nic bránit tomu, aby po 12. listopadu letošního roku, (kdy zasedá zastupitelstvo) mohl investor žádat o územní řízení a následně pak i o stavební povolení. Předpokládáme, že pokud vše půjde, jak má, mohlo by se podle mých soukromých odhadů začít s výstavbou někdy na přelomu dubna a května příštího roku. Pak už jde všechno rychle a takové budovy se staví do 4 – 5 měsíců. Odhaduji, že pokud se nestane nic závažného, mohl by být nový market v Horažďovicích otevřen příští rok v září,“ domnívá se místostarosta Lenský.

Záležet bude ale na investorovi, protože město žádný market nestaví.
„Udělali jsme pro výstavbu nového marketu vše, co bylo v našich silách a možnostech. Domníváme se, že takové zařízení je potřebné pro rozvoj města i zdejšího regionu,“ dodal Lenský.
„Přivede to určitě do Horažďovic lidi ze spádových i okolních obcí. Věříme, že konečně vše vyjde,“ dodal Lenský.