Jeden z nejznámějších výrobců košil v republice, Joka Klatovy, má problémy. Spekulovalo se o nich již dříve, včera však Deníku jednatel firmy Daniel Vodička oficiálně potvrdil, že 17. září na sebe Joka Klatovy, s.r.o., podala u Krajského soudu v Plzni návrh na konkurz.
„Vzhledem k tomu, že se čeká na určení správce konkurzní podstaty, nebudeme sdělovat další podrobnosti týkající se společnosti,“ uvedl Vodička. Odmítl odpovědět na otázky týkající se aktuálního počtu zaměstnanců, dluhů na výplatách, sociálním či zdravotním pojištění, finančních ztrát firmy, propouštění pracovníků či dalšího osudu rozsáhlého areálu.
Podle Anny Altmanové z Úřadu práce v Klatovech už začali bývalí zaměstnanci Joky nárokovat nevyplacené mzdy. „Jedná se o období od března do srpna letošního roku a žádosti mohou podat do tří měsíců od prohlášení konkurzu,“ upřesnila Altmanová. V rozsáhlém areálu Joky v Tyršově ulici už našlo sídlo několik dalších firem, zaměstnanci Joky jsou soustředěni do prvního patra největší budovy. O současném stavu ve firmě se ale s námi odmítli bavit.
Firmou s datem založení 1866, která se po privatizaci v roce 1992 vrátila do rukou rodiny Vodičkových, prošly tisíce zaměstnanců.
Mnozí z nich nostalgicky vzpomínají na její éru rozkvětu na domácím i světovém trhu. „Pracovala jsem ve firmě jako švadlena 20 let. V létě roku 2003 jsem ale patřila do tzv. druhé vlny propouštění, kdy se ve firmě snižovaly stavy s odůvodněním pro nadbytečnost,“ svěřila se paní Drahuše z Klatov.