„Dokáži pochopit, že najdete různé svíčky a květiny pro výrobu věnců a ozdobných mís, protože Dušičky se již blíží. Lidé si také dělají, hlavně na venkově, různé ozdobné mísy do oken, ale abychom od září měli v obchodech vánoční kolekce, různé dekorace, ozdoby, balící papíry, to jsem ještě neviděla. Teď už opravdu chybí jen pustit do amplionů koledy,“ zlobí se důchodkyně Božena Kydlíčková z Klatov.

„Mně to vadí, obchodníci z nás dělají otroky. Vánoční shon od teďka není vůbec pozitivní, mě to doslova nervuje. Myslím si že to není normální. Určitě to ke zvýšení tržeb nepřispěje,“ říká další z Klatovanů Jindřich Hrach.
„Zdá se mi to vánoční běsnění našich obchodníků jako předčasná reklama. Lidé se pak začínají Vánocemi více zabývat, což může mít samozřejmě na některé jedince negativní vliv,“ myslí si psycholožka Terezia Nováková.

„Vánoční kolekce máme v obchodě už asi čtrnáct dnů. Musím potvrdit, že zájem o tento druh zboží určitě je,“ říká vedoucí prodejny ZKD v Pražské ulici v Klatovech Ivona Žofanová.
„Já to určitě vítám. Alespoň toho nebude v prosinci moc najednou. Nakupuji do zásoby a vždy se mi to vyplatilo. Obchodníci před Vánoci většinou zdražují. Alespoň letos se to plánuje. Už nyní je máslo, mléko a další výrobky dražší. Letošní pečení cukroví nás přijde draho, a tak uvažuji, že si ho raději koupím,“ myslí si Alena Benešová z Plánice.