Sehnat peníze na maturitní ples je stále složitější. Na sponzorské dary se většinou maturanti nemohou stoprocentně spoléhat, protože firmy jim většinou dají jen symbolické částky. „Spousta lidí nás odmítlo. Většinou oslovujeme firmy, kde máme na vedoucích pozicích nějaké známé,“ řekly nám včera dvě studentky z klatovské průmyslovky.
Výhodu známostí potvrzují i sami šéfové firem. „Za námi chodí studenti pravidelně,“ uvedl ředitel Investtel Auto Klatovy Jiří Hasman. „Vždycky se domluvíme na nějakém příspěvku, bohužel maturitních ročníků je v Klatovech moc, takže nemůžeme každé třídě věnovat nějakou horentní sumu,“ dodal. „My jsme zase několikrát abiturientům věnovali ceny do tombol. S finanční injekcí už je to horší,“ dodal vedoucí prodejny se smíšeným zbožím Karel Horáček.
„Když naše třída připravovala maturitní ples, hodně nám pomohli rodiče – podnikatelé,“ vzpomíná bývalý student klatovského gymnázia Ondřej Lesný.
Jednotlivé položky, které zahrnují zaplacení hudby, zfilmování celého plesu, pronájem sálu a další nutné výdaje se řádově pohybují v deseti tisících.
Řada studentů už kvůli tomu zakládá fondy, do kterých si od prvního ročníku ukládají peníze. „Je jasné, že sponzorské dary celý ples nepokryjí. Takže se pravidelně skládáme. Poradili nám to bývalí čtvrťáci. Pak prý není už takový problém sehnat zbytek peněz,“ říká sušická studentka Kristýna Hloučková.
„Ani drobnější položky nejsou bohužel zanedbatelné. Třeba pronájem velkoplošné projekce, bez které se už dnes maturitní plesy neobejdou, začíná na patnácti stovkách,“ potvrdil Pavel Kalista, který tyto akce pravidelně natáčí.