Sháníte levné bydlení na venkově? Kupte si faru. Biskupství plzeňské na svých internetových stránkách nabízí desítky objektů bývalých farních budov. Jen na Klatovsku se jedná o zhruba patnáct objektů.

„Církev nemá peníze na to, aby bývalé farní budovy spravovala a nákladně udržovala. Mnohé objekty jsou již dlouhou dobu nevyužívané a chátrají. Proto jsme se rozhodli, že raději budovy prodáme zájemcům z řad veřejnosti. Je to jedinný způsob, jak mnohdy historické nebo památkově chráněné objekty zachránit před zkázou a úplnou devastací,“ říká mluvčí Biskupství plzeňského Alena Ouředníková.

Farní budovy v Chlistově, Kbele, Janovicích nad Úhlavou, Chudenicích, Nezdicích, Děpolticích a na dalších místech již mají své nové majitele. Teď si můžete koupit bývalou faru třeba ve Slavíkovicích u Černíkova, Habarticích, Nicově u Plánice, či v Předslavi.

„Na katastru obce Předslav jsou dvě fary. Jedna v Němčicích a druhá pak přímo v Předslavi. Myslím si, že je správné, když se církev rozhodla objekty prodat, pokud nemá prostředky na jejich záchranu. Je lepší, když je bude někdo spravovat a opravovat, než aby dělaly ostudu našim obcím,“ říká starosta Předslavi Petr Šindelář, který doufá, že se brzy nějaký zájemce o koupi objektů objeví.

Farní budova je prodána například v obci Kbel u Měčína. Zde místní lidé i představitelé obce doufali, že se koupí budovy začne s objektem, který stojí v centru obce, něco dít. Zatím tu jsou i nadále rozbitá okna, do objektu zatéká a při silných větrech padá ze střechy krytina. „Zatím se tu nic neděje. Občas se tu někdo objeví, ale těžko říci, zda se jedná o majitele,“ říkají smutně místní občané.

„Církev nechce prodejem objektů vydělávat. Jejich cena je odvislá od stavu, i lokality,“ popisuje Ouředníková. „Zájem o některé budovy je značný. Lidé si je kupují jak k rekreaci, bydlení, tak třeba na penzi. Mezi novými majiteli jsou mladí lidé, rodiny s dětmi ale i starší rodiny,“ dodává mluvčí.
Například fara v Habarticích u Obytců je podle webových stránek biskupství k mání za 850 tisíc korun, ve Kbele se dala pořídit za 300 tisíc.

„Rodiče si koupili budovu bývalé fary v Nezdicích. K tomuto objektu má totiž naše rodina hodně blízko. Jeden z příbuzných byl v Nezdicích farářem, rodiče se dokonce ve zdejším kostele brali a já tu trávil nejedny prázdniny. Když jsme zjistili, že je objekt k mání, neváhali jsme a koupili ho. Dnes ho využíváme hlavně k rekreaci,“ řekl hudebník a moderátor Marek Dobrodinský. „Postupně se snažíme objekt opravovat podle našich možností“ říká.