Být boj turistů s ochránci přírody o znovuotevření hraničního příchodu Modrý Sloup nedaleko Modravy boxerským soubojem v ringu, začali by tento týden vyhrávat na body ti, kteří chtějí tuto lokalitu zpřístupnit. Ministr životního prostředí Martin Bursík totiž při pondělním jednání se zástupci šumavských obcích přislíbil, že by přechod mohl být otevřen minimálně několik týdnů ročně. Vše je ale podle něj potřeba řádně přezkoumat, aby nebylo ublíženo přírodě.

Na ministra Bursíka se na jednání obrátil starosta Modravy Antonín Schubert, který již roky bojuje za znovuotevření historického přechodu, jenž je jediný na několika desítkách kilometrů hranice a umožňuje přejít z Čech do Německa přímo na vrch Luzný a opačným směrem na Březník. „Jsme přesvědčeni, že zadání k problematice Modrého Sloupu byla záměrně dávána tak, aby byly posudky negativní. Pan ministr slíbil, že vše nechá prověřit a že zjistí, zda byly posudky napsány správně. Dokonce řekl, že se chce osobně setkat s panem profesorem Bejčkem, který vypracoval ten silně zamítavý posudek,“ řekl včera Deníku Schubert. Ten dodal, že Modrý Sloup by měl být otevřen jen v určitých měsících tak, aby nebyl ohrožen chráněný tetřev hlušec, který v okolí sídlí. „Chceme mít režim shodný s bavorskou stranou. Naše představa je, že by byl přechod otevřen od 15. července do konce září, a to denně od 9 do 16 hodin,“ nastínil Schubert.

Otevření přechodu, který se nachází v první zóně národního parku, jež by podle ochránců přírody měla být běžným lidem nepřístupná, alespoň na několik týdnů ročně podpořil Bursík hned na setkání. „Problémem je pouštět tam turisty i v limitovaném počtu, když dochází k hnízdění tetřeva, nebo když vyvádí mláďata. Je ale období, září, možná konec srpna, kdy by ten konflikt neměl nastat,“ uvedl ministr. Ten ale dodal, že je třeba ještě vypracovat odborné studie a vést debatu s ornitology.

Možnost znovuotevření přechodu Modrý Sloup alespoň po část sezony uvítali turisté, Národní park Šumava i Krajský úřad Plzeňského kraje. „Otevření tohoto hraničního přechodu jednoznačně podporujeme,“ uvedla náměstkyně hejtmana Olga Kalčíková. „Jsme samozřejmě pro, jedinou podmínkou je, aby nedošlo k narušení přírodních biotopů,“ doplnil mluvčí šumavského parku Radovan Holub. (s využitím ČTK)