Návštěvníci mohou stále navštívit turisticky atraktivní cíle v regionu na kole a nemusí pořád šlapat pěšky. Přeprava bicyklu je podle slov tiskového mluvčího Českých drah možná ve většině vlaků, turisté na Šumavě mohou v září stále využít zvláštních autobusů s vyhrazenými místy pro kola, i když na rozdíl od července a srpna jezdí tyto zvláštní spoje pouze o víkendech. „Přeprava jízdního kola jako spoluzavazadla je povolena ve všech vlacích osobní dopravy ve vozech označených symbolem kola,“ řekl tiskový mluvčí Českých drah Ondřej Kubala. „Dále je tato přeprava povolena v osobních a spěšných vlacích v neoznačených vozech pouze na prvním a posledním představku soupravy, kde mohou být umístěna nejvýše dvě kola,“ vysvětlil. „Existuje také možnost využít služby Úschova během přepravy. To znamená, že dáte kolo do takzvaného služebního vozu vlakové četě. Za jízdní kolo jako spoluzavazadlo zaplatí cestující dle tarifu dvacet šest korun za kus v jednom vlaku, existují ale i další zvýhodněné cenové nabídky,“ uvedl.

„Na trati z Horažďovic do Klatov a z Klatov do Domažlic jezdí motorové osobní vlaky. V těch můžete přepravovat kolo jako spoluzavazadlo, i když v jízdním řádu není tato možnost výslovně uvedena. Několik vlaků má přímo uvedenu rozšířenou přepravu jízdních kol,“ popsal systém přepravy tiskový mluvčí Českých drah. „Na trati mezi Klatovy a Plzní má naprostá většina vlaků symbol jízdního kola, a vlaky jsou tak schopny pojmout více cyklistů. Rychlíky a spěšné vlaky pak nabízejí i úschovu během přepravy ve služebním voze,“ dodal Kubala.

Pokud chce cyklista jet autobusem, platí pro něj stejná pravidla jako při převozu kočárku bez dítěte. Prázdný kočárek a jízdní kolo jsou považovány za cestovní zavazadlo. O výjimkách, které zakazují převoz bicyklu v autobuse u jednotlivých spojů, by se cestující měli informovat v poznámkách uvedených pod jízdním řádem. Na Šumavě mohou milovníci cyklistiky využít i zvláštních autobusů, jezdících v sezoně, s místem pro dvacet pět kol. Cyklobus dopraví v září v sobotu a v neděli cestující z Plzně přes Klatovy na Kvildu a zpět. Cyklista za své kolo zaplatí čtrnáct korun, místo si nemusí rezervovat. Další linka propojuje Bučinu, Kvildu a Horskou Kvildu, na hranici na ni navazuje další spoj do Německa.⋌(sm)