Snaha o vymýcení tržnic v Železné Rudě trvá už řadu let, nyní svítá městu naděje. Lidé přestávají mít o levné zboží zájem a majitelé pozemků, na kterých tržnice stojí, chtějí místa využít jinak.
„Ani minulí zastupitelé nedokázali asijské obchodníky donutit k tomu, aby zboží stáhli z ulic do obchodů, případně do kamenných prodejen,“ uvedl starosta Železné Rudy Michal Šnebergr.
V současné době však začíná trhovců pomalu ubývat, hlavně kvůli nezájmu návštěvníků města. Ti už nemají o zboží z tržnic takový zájem jako dříve. „V kamenném obchodě nebo na internetu se dá pořídit mnohem kvalitnější zboží a cena už není tolik rozdílná,“ řekla tamní obyvatelka Pavla Nováčková.
I sami trhovci říkají, že obchody už nejsou tak výnosné jako dříve. „Lidi moc nenakupují. Ani Němci,“ potvrdil jeden z asijských obchodníků, který v Železné Rudě podniká bezmála deset let. „Já s prodejem skončil úplně. Teď pracuji v Klatovech jako dělník,“ uvedl další z Vietnamců, který ze Železné Rudy před rokem odešel.
Turisté i obyvatelé Železné Rudy ubývání tržnic vítají. „Kdysi se mi město líbilo. Teď když sem ale přijedeme, první, co vidím, jsou plápolající ručníky před autem, trpaslíci a další kýčovité zboží,“ posteskla si Alena Vokounová z Klatov.
„Už si tady připadám jak ve vetešnictví. Nejsem žádný rasista, ale ať jdou do kamenných obchodů jako třeba v Klatovech. Tohle je příšerné,“ dodal jeden z tamních obyvatel, který nechtěl být jmenován.